Festiwal Filmowy Wajda na Nowo

Pokazy filmów mistrza polskiego filmu, kino plenerowe, śniadania z dokumentem, wystawa plakatów filmowych, spotkania z gwiazdami polskiego filmu, konkurs filmów krótkometrażowych – to tylko niektóre punkty bogatego programu pierwszej edycji suwalskiego festiwalu filmowego. Bohaterem trzydniowego wydarzenia będzie twórczość znakomitego reżysera Andrzeja Wajdy. 

19-21.08.2021
Suwałki

W związku z 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury podjął się realizacji Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo, aby oddać hołd światowej sławy Artyście i jednemu z najwybitniejszych suwalczan w historii miasta. Wydarzenie odbędzie w Suwałkach w dniach 19-21 sierpnia 2021 r. Celem festiwalu jest nie tylko przypomnienie najważniejszych dokonań i postaci Andrzeja Wajdy, ale również promocja twórczości filmowej artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Festiwalu ma być nie tylko formą uczczenia znamienitego twórcy, ale przybliżać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, osiągnięcia polskiej kinematografii – zarówno tej uznanej, wielokrotnie nagradzanej, jak i niszowej, niekomercyjnej.

W programie festiwalu między innymi: kino plenerowe – pokazy filmów mistrza Wajdy, prewernisaż wystawy plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego “Wajda na Nowo”, plenerowa wystawa “Wajda i Suwalszczyzna”, warsztaty filmowe, śniadania z dokumentem, rodzinne animacje, spotkania z gwiazdami polskiego filmu, konkurs filmowy, konkurs plastyczny i warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Festiwal promuje plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, jednego z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów, przedstawiciela wolnej od komercji polskiej szkoły plakatu. Zajmuje się także ilustracją książkową i prasową, jest twórcą okładek wydawnictw płytowych, autorem scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz ponad 1000 plakatów do filmów, przedstawień teatralnych i wydarzeń kulturalnych. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago oraz wielu wyróżnień za osiągnięcia reklamowe.

Wydarzenia festiwalowe poprowadzi Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych oraz Federacji Krytyków Filmowych.

Leave a Reply