CIRCUS KAFKA

Nie byłoby tego przedstawienia gdyby nie Franz Kafka i jego fascynacja polsko-żydowską trupą teatralną, która w roku 1911 zawitała do Pragi. Nie byłoby tej fascynacji, gdyby nie Mania Czyżyk (Ewa Dąbrowska), gwiazda tego teatrzyku wywodząca się z Częstochowy. Nie byłoby o niej mowy w Warszawie po ponad stu latach, gdyby Remigiusz Grzela nie poszedł jej tropem w swojej książce „Bagaże Franza K. Podróż, której nigdy nie było”. Nie trafiłaby do scenariusza spektaklu Michała Walczaka, gdyby i on nie uległ przygodzie tajemniczego związku Kafki z teatrem i cyrkiem, w którym obok Mani pierwsze skrzypce grał Icchak Levi (Rafał Rutowicz), prototyp bohatera opowiadania Singera „Przyjaciel Kafki” – jego biografii Kafka nie zdążył napisać. Nie doszłoby do podróży Kafki z trupą „Circus Kafka” do Warszawy, gdyby Gołda Tencer nie postanowiła pod oknem swojego gabinetu rozłożyć namiotu i powołać w nim do istnienia Scenę Letnią Teatru Żydowskiego.

Ale to wszystko się na szczęście wydarzyło i dlatego mógł powstać ten magiczny spektakl, pełen piosenek, tańców, nostalgii, w którym czereda odmieńców i dziwadeł skorzystała z talentu reżysera, wzbogaconego o doświadczenia nabyte w kabarecie „Pożar w burdelu”. Toteż na Senatorskiej pojawił się Kafka (Joanna Przybyłowska), trochę przypominający Chaplina, jak to on, bo depresyjny, ale zarazem jak nie on, bo szczęśliwy i zakochany. Talenty całej tej rozśpiewanej trupy sprawiły, że narodził się musical różniący się od wielu innych, ze stemplem firmowym Walczaka, o własnej sile przyciągania i urodzie, ale i wyraźnie zrośnięty z geniuszem miejsca, na obrzeżach dawnego getta, tam, gdzie zginął zdziwiony obrotem rzeczy przyjaciel Kafki, a gdzie teraz znowu żyje wśród swoich dawnych przyjaciół i konkurentów. Kto chce przeżyć to jedyne w swoim rodzaju spotkanie, powinien zajrzeć do namiotu przy Senatorskiej, gdzie wszystko jest możliwe, gdzie wyobraźnia Kafki wciąż zachwyca, a ministra Karnawału (Gołda Tencer) potrafi wskazać wyjście nawet z najgłębszego kanału.

CIRCUS KAFKA, na motywach „Bagaże Franza K. Podróż, której nigdy nie było”, reżyseria, scenariusz, teksty piosenek Michał Walczak, muzyka Marta Zalewska, scenografia i kostiumy Joanna Walisiak, choreografia Piotr Stanek, wideo Piotr Pawlus, światło Mariusz Jarosz, przygotowanie wokalne Teresa Wrońska, inspicjentka Beata Szaradowska, producentka Roksana Szmigiero; obsada: Mariusz Błaszak, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Sabina Drąg, Małgorzata Majewska, Katarzyna Koziorz, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Monika Soszka, Piotr Sierecki, Michał Słomka, Piotr Stanek, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Ewa Tucholska, Ernestyna Winnicka, Maciej Winkler; Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Scena Letnia, premiera 24 czerwca 2021.

Leave a Reply