Przejdź do treści

Artyści Białostockiego Teatru Lalek uhonorowani!

Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku otrzymali:

Adam Zielenieckiaktor, lalkarz, absolwent Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, od 35 lat na scenie. Od początku drogi artystycznej związany z Białostockim Teatrem Lalek, gdzie debiutował – 5 października 1986 roku – rolą Kopyrdelca z piekła rodem, w spektaklu „O Medyku Feliksie”, wyreżyserowanym przez Piotra Tomaszuka. Aktor – dotychczas – wziął udział w ponad 70 realizacjach teatralnych. Nagrodzony wyróżnieniem indywidualnym za udział w spektaklu „Mały tygrys Pietrek”, podczas XVI Opolskiego Festiwalu Teatrów Lalek (1993). W 2018 roku został odznaczony Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego. Występował w spektaklach w reżyserii m.in.: P. Tomaszuka, W. Szelachowskiego, T. Słobodzianka, W. Kobrzyńskiego, K. Raua, P. Aignera, J. Malinowskiego oraz P. Nosálka. Adam Zieleniecki należy do tych aktorów, których określa się mianem charakterystycznych. Jednak skala jego umiejętności aktorskich jest bardzo szeroka. Zaś znakiem rozpoznawczym aktora jest znakomity, silny głos, wspaniale impostowany, z głęboką barwą i wyrazistym brzmieniem.

Marta Guśniowska – filozof, ceniona dramatopisarka, autorka baśni i sztuk teatralnych oraz tekstów piosenek, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek. Współpracuje z wieloma teatrami lalek w kraju i za granicą. Kilkukrotna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, a także konkursu dramaturgicznego „Teatroteka”, Konkursu Dramaturgicznego „Strefy Kontaktu” oraz konkursu na słuchowisko (organizowany przez Program II Polskiego Radia). Zdobywczyni innych kilkudziesięciu nagród oraz wyróżnień.

Ponadto – 14 czerwca, podczas uroczystości z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa, obchodzonego w warszawskim Teatrze Baj – aktorzy BTL-u – związani od czterech dekad z tą sceną – zostali uhonorowani przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich pamiątkowymi Plakietkami ZASP, w dowód uznania dla ich twórczych dokonań. Maria Jolanta Rogowska, Małgorzata Płońska oraz Andrzej Beya-Zaborski wnieśli wkład w rozkwit sztuki aktorskiej i lalkarskiej poprzez swoje kreacje na deskach Białostockiego Teatru Lalek, tworząc świetność i historię tej instytucji.

Rafał Górski

[Fot. Białostocki Teatr Lalek]

Leave a Reply