Nagroda Norwida – DZIEŁO ŻYCIA dla JÓZEFA HENA

W tym roku zbiegły się dwa ważne jubileusze – 200. Rocznica urodzin Cypriana Norwida i 20-lecie Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Przyznanie tegorocznych Statuetek Norwidowskich będzie w związku z tym szczególnym wydarzeniem. Znamy już nazwiska nominowanych do XX edycji tego wyróżnienia oraz laureata Nagrody „Dzieło Życia”.

Literackie Dzieło Życia

Statuetkę Nagrody „Dzieło Życia”, przyznawaną za całokształt twórczości, odbierze w tym roku pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta – Józef Hen – autor ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych.

Wybitny pisarz, nestor polskiego pisarstwa, obecny w naszej kulturze literackiej od roku 1947. To potężny szmat czasu, potężny okres życia i wiele pokoleń towarzyszyło jego pisarstwu, a on tym pokoleniom. Do dzisiaj bardzo aktywny jako pisarz, we wszystkich dziedzinach właściwie, od noweli przez powieści, utwory biograficzne, m.in. o Tadeuszu Boyu, Stanisławie Auguście. Mnóstwo tego napisał, nie mówiąc już o dramatach, scenariuszach filmowych, a nawet felietonach. Jest to pisarz wszechstronny, niesłychanie wrażliwy i ciągle, jak powiedział członek Kapituły Marek Wawrzkiewicz, coraz lepiej pisze (…). Jesteśmy zachwyceni, że tę nagrodę możemy w tak godne ręce przekazać – powiedział członek Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” Tomasz Miłkowski.

KAPITUŁA „DZIEŁO ŻYCIA”

Małgorzata Komorowska – przewodnicząca

Tomasz Miłkowski

Dorota Stalińska

Marek Wawrzkiewicz

Józef Zalewski

Leave a Reply