BITWA O TRON

Jeśli ktoś nigdy nie widział telewizyjnego Talent Show może nie wejść w konwencję tego musicalu. Rzecz polega na tym, że tzw. format tego typu programu został wykorzystany jako dramaturgiczny schemat historii wolnych elekcji w Rzeczypospolitej, opowiedzianej w błyskawicowym skrócie. Stąd spektakl obficie korzysta z prawa do parodii i żonglowania kiczem (tak jak miał to w zwyczaju czynić kabaret Pożar w Burdelu). Pomysł Jacka Mikołajczyka, aby przeprowadzić wybory najlepszego elekcyjnego kandydata na polski tron (spośród ośmiu byłych władców) powoduje ożywienie widowni, reagującej i tak żywo na wyśpiewywane zwierzenia monarchów o ich kłopotach z królowaniem i rozmaite aluzje do współczesności politycznej (m.in. nawiązanie do „Ludowej historii Polski” Adama Leszczyńskiego).

Całość spajają przyśpiewki i komentarze czterech koronowanych pań (Bona Sforza, Anna Wazówna, Marysieńka i Katarzyna Wielka) – występujących jako jury Talent Show, chętnie obradujące przy bufecie. Wyróżniają się kostiumy z klasą (wiadomo, Jacyków) i Przemysław Glapiński jako Jan Kazimierz.

BITWA O TRON. Musicalowy Talent Show, libretto i reżyseria Jacek Mikołajczyk, muz. Tomasz Filipczak, Teatr Syrena, premiera (na żywo) 10 czerwca 2021.

[fot. Michał Heller]

Leave a Reply