Ruszają 41. WST

Już jutro rozpoczynają się 41. Warszawskie Spotkania Teatralne. Zainauguruje je już jutro spektakl Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie „Jeńczyna” Pawła Demirskiego w reżyserii Monika Strzępka (pierwszy spektakl 6 czerwca, g. 19.00, drugi 7 czerwca, g. 19.00).

Wśród twórców, których prace zobaczymy na 41. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, są artyści doskonale znani publiczności, jak właśnie Monika Strzępka i Paweł Demirski, Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak czy Ewelina Marciniak. Ale mamy też w programie aż trzech debiutantów: Jędrzeja Piaskowskiego, Radka Stępnia i Franciszka Szumińskiego (tylko ten pierwszy pracował już w warszawskich teatrach). Są to młodzi reżyserzy, których sposób uprawiania teatru warto poznać, bo być może z nimi będziemy wiązać przyszłość naszego teatru.

Na afiszu tegorocznych WST znajdziemy takiet eatry jak Stary Teatr w Krakowie, Nowy w Poznaniu, Wybrzeże w Gdańsku, ale pojawi się też bardzo dawno niewidziany Teatr im. Osterwy w Lublinie, a Teatr im. Fredry w Gnieźnie wystąpi przed warszawską publicznością po raz pierwszy (jeśli nie liczyć internetowej prezentacji spektaklu tej sceny podczas 40. WST).

W PROGRAMIE 41. WST ponadto:

Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Śmierć Iwana Iljicza” | Lew Tołstoj
Reżyseria: Franciszek Szumiński
9 czerwca, g. 18.30 i 21.00

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Matka” | Stanisław Ignacy Witkiewicz
Reżyseria: Radek Stępień
11 czerwca, g. 19.00 i 12 czerwca, g. 17.00

Teatr Nowy Proxima w Krakowie
Dług” | David Graeber
Reżyseria: Jan Klata
15 czerwca, g. 18.00 i 21.00

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Nad Niemnem” | Eliza Orzeszkowa
Reżyseria: Jędrzej Piaskowski
17 czerwca, g. 19.00 i 18 czerwca, g. 19.00

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
„I tak nikt mi nie uwierzy” | Jolanta Janiczak
Reżyseria: Wiktor Rubin
20 czerwca, g. 17.00 i 20.00

Ze względu obostrzenia sanitarne i wynikającą z nich ograniczoną liczbę miejsc na widowni oraz dla tych, którzy chcieliby uczestniczyć w festiwalu w domu IMPREZĄ TOWARZYSZĄCĄ 41. WST jest w tym roku WST online, w ramach której zostaną zaprezentowane nagrania pięciu z sześciu spektakli granych na scenie. Będą to: „Jeńczyna” (7 czerwca, godz. 19.00), „Śmierć Iwana Iljicza” (9 czerwca, godz. 21.00), „Matka” (12 czerwca, godz. 17.00), „Nad Niemnem” (17 czerwca, godz. 19.00), „I tak mi nikt nie uwierzy” (20 czerwca, godz. 20.00) oraz:

Thalia Theater w Hamburgu
Bokser” | Szczepan Twardoch
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Online: 13 czerwca, g. 19.00

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Protest” | Václav Havel
Reżyseria: Aldona Figura
Online: 16 czerwca, g. 19.30

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Fanny i Aleksander” | Ingmar Bergman
Reżyseria: Łukasz Kos
Online: 18 czerwca, g. 19.00

Spektakle prezentowane online rozpoczną się o podanych godzinach i nie będzie można obejrzeć ich w innym terminie.

Nie zabraknie także inspirujących SPOTKAŃ Z TWÓRCAMI, które będą prowadzić Wojciech Majcherek oraz Łukasz Drewniak. Spotkania będą odbywać się w Sali im. W. Zatorskiego.

Leave a Reply