29.05.2021 – Uroczystość czterdziestej rocznicy przyznania Złotej Palmy w Cannes filmowi CZŁOWIEK Z ŻELAZA

Kino Kijów w Krakowie zaprasza na uroczystość upamiętniającą przyznanie Złotej Palmy „Człowiekowi z żelaza”.

Wydarzenie, które poprowadzi filmoznawca i krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski, uświetni obecność Krystyny Zachwatowicz. Wysłuchamy również wcześniej nagranej rozmowy Jerzego Radziwiłowicza z prowadzącym spotkanie.

Zwieńczeniem spotkania będzie projekcja filmu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej.

Historia

Podczas 34. Festiwalu, który na Lazurowym Wybrzeżu odbywa się od 1946 roku, po raz pierwszy polski film otrzymał tak ważną nagrodę na międzynarodowym festiwalu.

„Człowiek z żelaza” został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez jury, jak i publiczność, która pokazy festiwalowe kończyła owacjami na stojąco.

Historia powstawania Solidarności, polskiego zrywu ku wolności, zachwyciła cały świat. Niektórzy nawet twierdzą, że to właśnie Solidarność otrzymała Złotą Palmę.

Na fali odwilży polskiego sierpnia 80′, możliwe stało się zaprezentowanie filmu w zagranicznym konkursie.

Sytuacja była o tyle ciekawa, że właśnie o tych przemianach jest film Andrzeja Wajdy – opowiada o narodzinach opozycji w sercu socjalistycznej stoczni.

Zatem jest to i film, i manifest.

Andrzej Wajda, jako prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przyjechał do Gdańska pod pretekstem nadzorowania pracy nad filmem do telewizji.

Jednak w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, robotnicy pamiętający i pozostający pod wrażeniem siły „Człowieka z marmuru” namówili go, by zrobił film o nich.

Warto w tym miejscu dodać, iż fakt, że film nosi cechy dokumentu, był jednym z powodów przyznania mu Złotej Palmy.

Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów (przedstawionych w „Człowieku z marmuru” z 1977 roku).Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk (Jerzy Radziwiłowicz), jest robotnikiem w Stoczni Gdańskiej, zaangażowanym w działalność komitetu strajkowego.

Dziennikarz radiowy – Winkel (Marian Opania), otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka.

Wydarzenie niebiletowane.

Obowiązują zaproszenia

29.05.2021, godz. 16:30

Leave a Reply