„Zarażamy tylko teatrem i uśmiechem”. W Białymstoku powstała Pracownia Teatralna

Pracownia to nie tylko miejsce. Pracownia to nie tylko profesjonalizm. Pracownia to przede wszystkim ludzie.

Justyna Godlewska-Kruczkowska – znakomita i zasłużona aktorka teatralna (związana od ponad 20 lat z białostockim Teatrem Dramatycznym) oraz wspaniała i lubiana pedagog – wraz z Pawłem Żukiem (człowiek i menedżer kultury, specjalista ds. komunikacji i marketingu w TD) i przyjaciółmi stworzyła nowe miejsce na mapie edukacyjno-kulturalno-artystycznej Białegostoku. Działają jako Pracownia Teatralna. Justyna Godlewska i Przyjaciele. Pracownia jest partnerem Szkoły Haliny i Jana Machulskich przy PO ASSITEJ (Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży) w Warszawie. Pracownia Teatralna to – bez wątpienia – miejsce godne polecenia, gdzie wszyscy zainteresowani mają szansę na rozwój siebie i swoich zainteresowań oraz umiejętności pod okiem profesjonalistów z doświadczeniem, odpowiedzialnych szczególnie za młodego człowieka, którego kształtują. To miejsce, w którym można przeżyć piękną przygodę.

Pracownia to klimatyczne wnętrza osiemdziesięciopięcioletniego budynku, stojącego przy ulicy Mickiewicza 71A i przystosowanego do szeroko rozumianej działalności artystycznej. Działania pracowni skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy pragną pogłębić, rozwijać i doskonalić swoje teatralne zainteresowania. Pracownia prowadzi spotkania, zajęcia edukacji teatralnej, kursy, szkolenia; realizuje projekty mające na celu poszerzenie oferty kulturalnej i artystycznej Białegostoku. Proponujemy twórcze spędzanie wolnego czasu.

Jak można przeczytać w informacji, Pracownia to:

Warsztat, w którym wykuwamy talenty, charaktery, wrażliwość. Odkurzamy z warstw nieśmiałości, wstydu, skrępowania, zaniżonej samooceny i braku wiary w siebie. Wylewamy fundamenty pod konstrukcję twórczej i kreatywnej osobowości. Pielęgnujemy piękno słowa i gestu. Efektywnej pracy, skutecznej i empatycznej współpracy. Polerujemy i szlifujemy diamenty umiejętności i zainteresowań. Dbamy o relacje międzyludzkie, interpersonalne, międzypokoleniowe. Celebrujemy spotkania. Tworzymy atmosferę. Wspólnie i miło spędzamy czas. Budujemy Teatr.

Paweł Żuk – Członek Zarządu Fundacji dodaje:

Nie ma nic piękniejszego, niż dzielić pasję, doświadczenie, a nade wszystko mieszankę poczucia humoru i odrobiny szaleństwa z bliskimi współpracownikami. Ale największa radość to móc się podzielić swoimi umiejętnościami i kompetencjami z innymi!

Natomiast Justyna Godlewska-Kruczkowska – Prezes Zarządu Fundacji, mówi:

Spektakl stypendialny „Kochanka” [stworzony z okazji 20-lecia pracy artystycznej aktorki], który powstał w ubiegłym roku, uświadomił mi, jak wiele osób dopinguje mnie w mojej artystycznej działalności. Życzliwe komentarze i pozytywne opinie zachęciły mnie do dalszego działania. Praca nad tym przedstawieniem pokazała, że projekty wybrzmiewają, ale ludzie i pomysły – zostają. I właśnie tak zrodziła się Pracownia. Miejsce, które powstało z potrzeby twórczej aktywności. Przestrzeń, którą odkryliśmy przy ul. Mickiewicza 71 A, zauroczyła nas i zmobilizowała do wspólnego działania.

Pracownia Teatralna. Justyna Godlewska i Przyjaciele obecnie organizują kurs przygotowujący do egzaminów wstępnych:

Na początek swojej działalności Pracownia zaprasza na kurs przygotowujący do egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej. Pod czujnym okiem doświadczonych, zawodowo czynnych praktyków teatru, będzie można zdobyć szeroki zasób wiedzy i ćwiczeń potrzebnych i przydatnych podczas egzaminu wstępnego do szkół o profilu teatralnym. Zajęcia z wiersza, prozy, interpretacji, zadań aktorskich, śpiewu, dykcji, emisji głosu, tańca oraz gimnastyki poprowadzą: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Magdalena Dąbrowska, Paula Gogol i Grzegorz Suski. Oferta skierowana jest do osób, w wieku od 16 do 25 lat. Liczba miejsc na siedmiotygodniowy kurs jest ograniczona. Szczegółowe informacje na temat kursu można uzyskać pod numerem telefonu: 602–408–859. Zapraszamy do siedziby Fundacji Pracownia Teatralna, mieszczącej się przy ulicy Adama Mickiewicza 71A w Białymstoku oraz na stronę facebookową [Pracownia Teatralna. Justyna Godlewska i Przyjaciele].

O założycielach Pracowni Teatralnej:

Justyna Godlewska-Kruczkowska – pasja, temperament, uśmiech. Aktorka, logopeda, pedagog. Ponad 20 lat na scenie i 60 ról (o szerokim wachlarzu charakterów i osobowości) w spektaklach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Instruktor warsztatów teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Juror konkursów recytatorskich i teatralnych. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku (spektakle »Emocjałki« i »Kochanka«). Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury. (Więcej o aktorce w artykule „JUSTYNA GODLEWSKA nagrodzona za 20 lat pracy artystycznej” – https://www.aict.art.pl/2020/11/20/justyna-godlewska-nagrodzona-za-20-lat-pracy-artystycznej/ )

Paweł Żuk – człowiek kultury, organizacji nie tylko samo…, ale i pozarządowych, pomysłodawca, projektodawca, współorganizator. Świetnie porusza się w meandrach marketingu, o którym wciąż kupuje książki, których nie ma czasu czytać. O reklamie w sieci, wie już chyba wszystko, chociaż sam uważa, że nie wie nic. W ciągłym ruchu i działaniu. Menedżer kultury, który nigdy nie odmawia pomocy i nie boi się wyzwań. Również artystycznych.

Opracował Rafał Górski

[Na zdjęciu Justyna Godlewska–Kruczkowska i Paweł Żuk, fot. PTJGiP]

Leave a Reply