SERCE

Najtrudniej zaakceptować samego siebie. W piątej już premierze flagowego cyklu Debiut TR, w którym realizują swoje spektakle wybijający się reżyserzy młodego pokolenia, czarnoskóry polski aktor i reżyser, Wiktor Bagiński zmaga się z własnymi korzeniami. Nigdy nie poznał swego ojca Nigeryjczyka i po latach próbuje dociec, skąd się wywodzi. W tej wciąż odkładanej podróży do Afryki jako lustro posłuży mu Jądro ciemności Josepha Conrada.

Bohater uwikła się w związek ze starszą od niego dziewczyną z Kenii i stanie wobec niełatwych wyborów. Rośnie w nim poczucie bycia kimś niepełnowartościowym. Kolor skóry – choć nie doznaje prześladowań – staje się stygmatem i trudną do pokonania przeszkodą.

Mimo rangi podjętego tematu Bagiński nie stroni od komizmu – scena w gabinecie terapeutycznym, będąca spotkaniem po 10 latach z dawną ukochaną, daje takie możliwości, z których brawurowo korzysta występujący w roli czarnoskórego bohatera Dobromir Dymecki. Źródłem komizmu są także elementy „teatru w teatrze”, odsłaniające fikcyjność granych ról i sytuacji.

Spektakl wiele zawdzięcza aktorom, a także perfekcyjnie wykorzystanym projekcjom wideo i scenografii spajającej projekcje wyobraźni bohatera (epizody afrykańskie) z użytkowym wnętrzem (dom, poradnia, bar).

SERCE, scenariusz Wiktor Bagiński, Martyna Wawrzyniak, reż. Wiktor Bagiński, scenografia Ania Oramus, kostiumy Marcin Kosakowski, światło, wideo Natan Berkowicz, muz. Bartek Prusuł, obsada: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Aleksandra Popławska, TR Warszawa, premiera 5 marca 2021

[tm]

[Fot. Monika Stolarska/ TR Warszawa]

Leave a Reply