14 marca, Warszawa | Hrabal na Elektoralnej

Wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 53. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza. Gościem będzie Agnieszka Holland – ceniona w świecie autorka nagradzanych filmów. Jej najnowszy obraz Szarlatan, otrzymał 14 nominacji Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej do dorocznych Czeskich Lwów.

Hrabal na Elektoralnej/53 lata później

Spotkanie z Agnieszką Holland prowadzi Łukasz Maciejewski

14 marca 2021 r. (niedz) 19:00

Dostęp on-line: Facebook/MIK i You Tube/MIK

O Hrabalu na Elektoralnej

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem – nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.

Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza przypominamy już od kilku lat co roku w marcu, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów – twórców filmowych i teatralnych. Rok 2020 pamiętamy szczególnie – nie tylko ze względu na pandemię, ale głównie dlatego, że był wtedy z nami wybitny aktor i nasz przyjaciel Wojciech Pszoniak, który po mistrzowsku czytał prozę Hrabala. Był to ostatni występ przed chorobą i śmiercią tego wspaniałego artysty. Jemu też dedukujemy tegoroczną odsłonę wydarzenia.

W tym roku głównym gościem wieczoru będzie ceniona w Polsce i na świecie, a zwłaszcza w Czechach, gdzie ukończyła praską uczelnię filmową FAMU, autorka wielu nagradzanych filmów – Agnieszka Holland. Jej najnowszy film Szarlatan, przedstawiający czeskiego znachora – Jana Mikolášeka, otrzymał 14 nominacji Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej do dorocznych Czeskich Lwów.

Rozmowę z artystką poprowadzi filmoznawca i krytyk filmowy – Łukasz Maciejewski. Tematem będzie nie tylko literatura czeska, ale też film – postać i twórczość zmarłego niedawno, we wrześniu 2020 roku, Jiřego Menzla – reżysera Pociągów pod specjalnym nadzorem i bliskiego przyjaciele Bohumila Hrabala.

Fragmenty książki Pociągi pod specjalnym nadzorem przeczyta Karolina Gruszka, a muzykę wykona wybitny saksofonista z Monachium – Leszek Żądło.

Na zakończenie zaplanowaliśmy pokaz filmu, który zostanie też udostępniony dla wszystkich zainteresowanych w dniu wydarzenia i poprzedzającym na platformie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Partnerzy: Czeskie Centrum i Flixmojo.pl

Patronat honorowy: Ambasador Republiki Czeskiej PhDr. Ivan Jestřáb

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Partner wydarzenia: Czeskie Centrum w Warszawie

Leave a Reply