40 WST: PANNY Z WILKA, reż. Agnieszka Glińska, transmisja 12.12.2020

Tomasz Miłkowski pisze po spektaklu:

To zaskakująca pod wieloma względami adaptacja opowiadania Iwaszkiewicza. Po pierwsze, oddaje głos kobietom w dotychczasowych przekładach na film czy teatr ukazywanych z punktu widzenia męskiego opowiadacza, Wiktora Rubena, który po latach przyjeżdża do Wilka, aby rozczarować się swoją pamięcią i dostrzec niepowetowaną stratę, jaką było zaprzepaszczenie okazji do związania swego życia z jedną z panien z Wilka. Teraz to one wyceniają niegdysiejszego korepetytora i obiekt ich fascynacji. Też się rozczarowują. Czas zmiata wszystko.

Po drugie, Wiktor nie zostanie pozbawiony głosu – przeciwnie, występuje tu wzmocniony w dwóch osobach: młodszego (Szymon Czacki) i starszego (Adam Nawojczyk), którzy przypatrują się sobie, próbując odnaleźć czas utracony albo przewidzieć czas przyszły niedokonany.

Do tego, po trzecie, doszły inkrustacje quasi-folklorystyczne i polityczne (starcie piłsudczyków i lewicowych przeciwników), które dodają adaptacji Agnieszki Glińskiej i Marty Konarzewskiej dodatkowej pikanterii.

I po czwarte, rzecz zgoła najważniejsza, w prozę Iwaszkiewicza wkradają się tu zatopione pomiędzy jawą a snem frazy z powieści Virginii Woolf. Kiedy jedna z bohaterek przytoczy pierwsze zdanie najsłynniejszej jej powieści, „Pani Dalloway”: „Pani Dalloway powiedziała, że sama kupi kwiaty”, stanie się jasne, że w tym spektaklu chodzi o nieustanne fale pamięci. Jak w innej powieści Woolf, „Falach”, którą podczytują wszyscy w tej adaptacji „Panien z Wilka”, powracające i uciekające, niczym przypływy oceanu.

Dobrze się to ogląda, z poczuciem, że zostajemy dopuszczeni do duchowych przestrzeni bohaterek i bohaterów, do jakiegoś rodzaju wspólnictwa w ich porachunkach z czasem minionym. A że wszyscy tu grają wybornie, przedstawienie stanowi prawdziwą ozdobę tegorocznych WST.

Tomasz Miłkowski

Autor: Jarosław Iwaszkiewicz

Reżyseria / opracowanie i adaptacja: Agnieszka Glińska

Scenografia: Monika Nyckowska

Muzyka: Igor Nikiforow, Jerzy Rogiewicz

Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski

Opracowanie i adaptacja: Marta Konarzewska

Kostiumy: Jagna Janicka

Konsultacje choreograficzne: Weronika Pelczyńska

Wideo: Franciszek Przybylski

Obsada: Aldona Grochal, Ewa Kaim, Paulina Puślednik/Paulina Kondrak, Anna Radwan, Dorota Segda, Szymon Czacki, Adam Nawojczyk, Jacek Romanowski, Natalia Kaja Chmielewska , Robert Ciszewski/Stanisław Linowski/Mikołaj Kubacki/Maciej Charyton, Michał Balicki (AST), Stanisław Linowski/Przemysław Kowalski (AST)

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

(zdjęcie ze spektaklu: Krzysztof Bieliński/ materiały organizatora)

Leave a Reply