40 WST: KOBIETY OBJAŚNIAJĄ MI ŚWIAT, reż. Iwona Kempa, transmisja 9.12.2020, 19:00

„Kobiety objaśniają mi świat” to spektakl stworzony w całości przez kobiety i z czerpiący z twórczości artystek z całego świata. Obok historii o kobietach, które żałują, że zostały matkami, wyznaniu dziewczyny, która z pełną świadomością weszła w świat prostytucji i historii kobiety, która dorobiła się na pornografii, usłyszymy na żywo wykonania piosenek prawdziwych legend muzyki – Niny Simone, PJ Harvey czy Patti Smith.  „Kobiety objaśniają mi świat” to opowieść pięciu kobiet – pięciu krakowskich aktorek z różnych pokoleń – które zmuszają do konfrontacji z ich perspektywą. To spektakl energetyczny, zaangażowany, wpisując się w dyskusję o prawach kobiet i w ruch MeToo.

Scenariusz: Iwona Kempa, Anna Bas

Reżyseria: Iwona Kempa

Scenografia: Joanna Zemanek

Światło: Wojciech Kiwacz

Nagłośnienie: Tadeusz Sawka/Bogdan Czyszczan

Opracowanie muzyczne: Iwona Kempa

Aranżacje muzyczne: Kinga Piekarz

Obsada: Anna Tomaszewska-Piasecka, Martyna Krzysztofik, Katarzyna Galica, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Alina Szczegielniak, Kinga Piekarz (gitara), Liliana Zieniawa (perkusja)

Teatr Nowy Proxima, Kraków

Czas trwania spektaklu: 1’30’’ (bez przerwy)

Prasa o spektaklu:

„Kobiety objaśniają mi świat dzięki swojej formie i jakby półprywatnemu istnieniu aktorek na scenie przypomina z jednej strony koncert, z drugiej – zaproszenie do dyskusji. […] Dzięki finałowi przedstawienie nie stało się politycznie poprawną agitką, przypinającą się do „nurtu kobiecego w teatrze”. Jego forma pozwoliła z uśmiechem przyjrzeć się rozmaitym stereotypom płciowym”

(Joanna Ostrowska, teatralny.pl)

„Żarty przeplatają się z poważnymi momentami. Sarkazm sypie się zarówno na głowy kobiecej, jak i męskiej widowni. Aktorki prowadzą ze sobą wywiady, śpiewają, same się selekcjonują na młode/niemłode, na diecie/bez diety, ironizują na temat urody czy obowiązków domowych – „bo zupa ogórkowa musi być kwaśna, samochód zatankowany, pies wysikany, a kobieta seksi”

(Joanna Raba, teatrdlawszyskich.eu)

//////////////////

Po spektaklu na stronie https://www.facebook.com/WarszawskieSpotkaniaTeatralne odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu, które poprowadzi Katarzyna Niedurny.

Podczas jego trwania zapraszamy do komentowania i zadawania pytań w komentarzach.

(zdjęcie ze spektaklu: Marcin Oliva Soto)

Zdobyte nagrody:

3. miejsce w kategorii najlepszy spektakl sezonu 2018/2019 w plebiscycie Studenckich Nagród Teatralnych „Chodźże do Teatru”;

Nagroda Specjalna Jury 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BOSKA KOMEDIA

Leave a Reply