Teatr w Oknie / TwO Windows Theatre zaprasza: OLGA. EINE CHARMANTE FRAU

W czasach, gdy miliony ludzi umierały w Kazachstanie, na Syberii i w hitlerowskich obozach zagłady, Olga stawała się wielką gwiazdą filmową III Rzeszy. Mówiono, że flirtowała z władzami sowieckiej Rosji i nazistowskimi kacykami, że była rosyjskim szpiegiem, że była ulubioną aktorką Hitlera, że miała wziąć udział w zaplanowanym przez Stalina zamachu na Hitlera… Chcąc przeżyć za wszelką cenę, Olga systematycznie traciła coś bezsprzecznie cennego: prawdę o sobie i prawdę w sobie.
Na bezpłatną transmisję na żywo spektaklu „OLGA. EINE CHARMANTE FRAU” zapraszamy 5 GRUDNIA o 15:00 na YouTube: https://bit.ly/2IY4SG0
⬇️⬇️⬇️
Monodram na podstawie monodramu Dany Łukasińskiej „Olga”
Wykonanie: Monika Dąbrowska-Jarosz
Reżyseria: Stanisław Miedziewski
Wizualizacje: Ludomir Franczak
Muzyka: Marcin Dymiter
Kostium: Magdalena Franczak
Monodram Moniki Dąbrowskiej-Jarosz i Stanisława Miedziewskiego oparty jest na losach Olgi Czechowej, urodzonej w carskiej Rosji ulubionej aktorki filmowej III Rzeszy. Zagrała w stu czterdziestu trzech filmach, najpierw niemych później dźwiękowych. Na przyjęciach pojawiała się u boku Hitlera. Przyjaźniła się z Magdą i Josephem Goebbels. Jej brat, Lew Knipper, pracował dla CzeKa, a potem dla NKWD. Po wojnie, Olga założyła sieć salonów kosmetycznych w byłym RFN, którą prawdopodobnie finansowało KGB. Do dziś w KGB teczki dotyczące Olgi Tschechowej i jej brata, Lwa Knippera w większości pozostają tajne.
Ona sama kłamała o sobie tak dużo i często, że po latach zaczęła wierzyć w swoje zmitologizowane życie. Kreując swój wizerunek napisała kilka, sprzecznych ze sobą autobiografii. Klucząc i konfabulując, poruszając się między wrogimi systemami, straciła poczucie rzeczywistości. Aby przetrwać musiała uwierzyć, że to ona pociąga za sznurki, tworzyła więc kolejne fabuły na temat swojego życia, mieszała fikcje ekranu kinowego z własnym życiem.
Za monodram „Olga. Eine charmante Frau” Monika Dąbrowska otrzymała Wyróżnienie aktorskie oraz Nagrodę Organizatora Festiwalu (Teatr Konsekwentny, Warszawa 2011) w ramach 9. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego oraz Trzecią Nagrodę na Festiwalu Teatrów Niewielkich (Lublin 2011).
► UWAGA: Bezpłatna transmisja na żywo odbędzie się tylko w czasie rzeczywistym – po zakończeniu spektaklu nie będzie możliwości obejrzenia nagrania. Zapraszamy 5 grudnia o godz. 15:00, prosimy o niespóźnianie się! 🙂
► YouTube Teatru w Oknie: https://bit.ly/2IY4SG0
► Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z Moniką Dąbrowską-Jarosz na platformie Zoom, transmitowane na YT.

► Pełen program festiwalu znajdziecie w wydarzeniu:

MONOTEATR: O WOLNOŚCI! | festiwal monodramu | streaming on-line

Leave a Reply