Łukasz Maciejewski „twarzą” projektu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Tarnowianin, krytyk filmowy i teatralny, Łukasz Maciejewski już po raz drugi został ambasadorem i gospodarzem spotkań pod hasłem „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. W tym roku pokazy odbywają się w pięciu miastach.

Najważniejsze polskie filmy stulecia można obejrzeć podczas wyjątkowej trasy kinowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w pięciu miastach Polski.

8 sierpnia wystartowała druga edycja cyklu pokazów „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Przedstawiane przez Łukasza Maciejewskiego arcydzieła polskiej kinematografii zostaną pokazane w Wiśle, Karpaczu, Kazimierzu Dolnym, Kołobrzegu i Mikołajkach.

W trakcie cyklu pokazane zostaną wybrane dzieła najwybitniejszych polskich twórców. Do tegorocznej edycji wybrano obrazy m.in. Jerzego Kawalerowicza, Jerzego Skolimowskiego, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Jana Jakuba Kolskiego czy Andrzeja Barańskiego. Oprócz filmów fabularnych będzie można zobaczyć także dzieła mistrzów polskiego dokumentu, m.in.: Kazimierza Karabasza, Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego. Nie zabraknie pereł polskiej animacji – filmów Witolda Giersza, Jana Lenicy czy Juliana Józefa Antonisza.

Projekcjom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Wśród gości znaleźli się: Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Jerzy Zelnik, Jan Jakub Kolski, Grażyna Błęcka-Kolska, Joanna Trzepiecińska i Andrzej Barański. Wszystkie spotkania prowadzi Łukasz Maciejewski.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Pokazy filmów, jak i spotkania, zostaną przeprowadzone zgodnie z aktualnymi zasadami postępowania wprowadzonymi na czas trwania pandemii COVID-19. Zapewnione zostaną środki do dezynfekcji, a uczestników wydarzeń czeka pomiar temperatury przed wejściem. W trakcie spotkań dodatkową atrakcją będą konkursy z nagrodami. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Wisła (8.08.2020)

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” wystartował na placu Hoffa w Wiśle. Rozpoczęła go projekcja filmów animowanych „Wszystko jest liczbą” i „Schody” Stefana Schabenbecka. Następnie widzowie obejrzeli mistrzowski dokument Krzysztofa Kieślowskiego „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Po nim, „Sól ziemi czarnej” w reż. Kazimierza Kutza, a tuż po filmie o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie z odtwórcą głównej roli w tym filmie Olgierdem Łukaszewiczem. Kolejnym gościem był reżyser Krzysztof Zanussi. Pierwsze wydarzenie zakończyła projekcja debiutanckiego filmu Zanussiego „Struktura kryształu” (o godz. 20:45).

W programie Kina Niepodległej w Wiśle:

„Wszystko jest liczbą”, „Schody”, reż. Stefan Schabenbeck

„Z punktu widzenia nocnego portiera”, reż. Krzysztof Kieślowski

„Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz

„Struktura kryształu”, reż. Krzysztof Zanussi

Karpacz (15.08.2020)

Od godz. 17.00 w Parku przy Lipie Sądowej (ul. Konstytucji 3 Maja), uczestnicy będą mogli wspólnie obejrzeć wybrane filmy, arcydzieła polskiej kinematografii. Pierwszy film to projekcja słynnej animacji Jana Lenicy – „Labirynt”, a po niej mistrzowski dokument Marcela Łozińskiego „Wizyta”. O 17:30 rozpocznie się projekcja arcydzieła Jerzego Kawalerowicza „Matka Joanna od Aniołów”. Następnie, o godz. 19:30, odbędzie się spotkanie z reżyserem, Janem Jakubem Kolskim i aktorką, Grażyną Błęcką-Kolską, które poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Tuż po spotkaniu (o godz. 20.20) projekcja filmu „Jańcio Wodnik” w reż. Jana Jakuba Kolskiego.

W programie Kina Niepodległej w Karpaczu:

„Labirynt”, reż. Jan Lenica

„Wizyta”, reż. Marcel Łoziński

„Matka Joanna od Aniołów”, reż. Jerzy Kawalerowicz

„Jańcio Wodnik”, reż. Jan Jakub Kolski

Kazimierz Dolny (16.08.2020)

„Kino Niepodległej” będzie czekać na uczestników od godz. 17.00 na Małym Rynku. Wydarzenie otworzą niekonwencjonalne filmy animowane Juliana Józefa Antonisza, rysowane i malowane na taśmie filmowej: „Ostry film zaangażowany” i „Jak działa jamniczek”. Po nich czas na kameralny, autoironiczny i bardzo osobisty film Andrzeja Kondratiuka „Słoneczny zegar”. O godz. 19.20 widzów czeka projekcja krótkiego dokumentu Andrzeja Barańskiego „Dzień pracy”, a tuż po niej rozmowa krytyka filmowego, Łukasza Maciejewskiego z reżyserem Andrzejem Barańskim oraz aktorką Joanną Trzepiecińską, która wystąpiła w filmie Barańskiego wieńczącym niedzielne pokazy: „Nad rzeką, której nie ma” (o godz. 20.15).

W programie Kina Niepodległej w Kazimierzu Dolnym:

„Ostry film zaangażowany”, „Jak działa jamniczek”, reż. Julian Józef Antonisz

„Słoneczny zegar”, reż. Andrzej Kondratiuk

„Dzień pracy”, reż. Andrzej Barański

„Nad rzeką, której nie ma”, reż. Andrzej Barański

Kołobrzeg (22.08.2020)

Na Skwerze im. kom. Stanisława Mieszkowskiego (przy Latarni Morskiej) od godziny 17:00 będzie można wspólnie obejrzeć wybrane filmy, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Pokazy rozpocznie projekcja filmu animowanego „Bankiet” Zofii Oraczewskiej, a następnie będzie można zobaczyć dokument Marka Piwowskiego „Hair”. Po nim, o godz. 17.50 projekcja filmu „Do widzenia, do jutra…” w reż. Janusza Morgensterna, ze Zbigniewem Cybulskim i Teresą Tuszyńską w rolach głównych. O godz. 19:30 rozpocznie się spotkanie z Jerzym Skolimowskim, a zaraz potem, o godz. 20.15, wyświetlony zostanie jego mistrzowski film „Walkower”, w którym zagrał też główną rolę.

W programie Kina Niepodległej w Kołobrzegu:

„Bankiet”, reż. Zofia Oraczewska

„Hair”, reż. Marek Piwowski

„Do widzenia, do jutra…”, reż. Janusz Morgenstern

„Walkower”, reż. Jerzy Skolimowski

Mikołajki (29.08.2020)

Na placu Wolności o godzinie 17:00 wydarzenie rozpocznie brawurowo zrealizowana animacja Witolda Giersza „Czerwone i czarne”, tuż po niej słynny półkownik „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” w reż. Jerzego Gruzy ze Zdzisławem Maklakiewiczem w roli głównej. O godz. 18.05 pokazany zostanie mistrzowski dokument „Muzykanci” w reż. Kazimierza Karabasza. Następnie o godz. 18:30 odbędzie się spotkanie z aktorem Jerzym Zelnikiem, które poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Tuż po spotkaniu (o godz. 19.00) projekcja filmu „Faraon”, reż. Jerzego Kawalerowicza, w którym Jerzy Zelnik wykreował tytułową rolę. Tak zakończy się druga edycja cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

W programie Kina Niepodległej w Mikołajkach:

„Czerwone i czarne”, reż. Witold Giersz

„Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”, reż. Jerzy Gruza

„Muzykanci”, reż. Kazimierz Karabasz

„Faraon”, reż. Jerzy Kawalerowicz

Fot. Polski Instytut Sztuki Filmowej

Leave a Reply