Premiera „Nie ma” Mariusza Szczygła w warszawskim Teatrze Żydowskim

Głośna wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty „Nie ma” wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego, której premiera zaplanowana jest na 21 sierpnia na specjalnej platformie internetowej. Teatr planuje również premierę na scenie jeszcze w tym roku. W spektaklu, obok aktorów Teatru Żydowskiego, wystąpi sam autor książki. Spektakl powstaje
w ramach obchodów 70. rocznicy istnienia Teatru Żydowskiego w Polsce.

Wyprodukowany przez Teatr Żydowski spektakl „Nie ma” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej jest prawdopodobnie pierwszą premierą internetową – projektem skrojonym na miarę sieci i wykorzystującym w pełni to medium.

Cały spektakl jest pomyślany jako struktura interaktywna. Toczy się kilka równoległych wątków, w które można wchodzić po kolei lub równolegle. Poszczególne wątki można odtwarzać według przedstawionego porządku
i wtedy tworzy się klasyczny spektakl, bądź też przestawiać poszczególne okna, które stworzą za każdym razem inną wersję. Tak jak książka Mariusza Szczygła pozwala nam przemieszczać się w różnych kierunkach, wielokrotnie powracać do wydarzeń, czytać od końca do początku i odwrotnie, tak widz będzie mógł tworzyć własną strukturę spektaklu.

„Nie ma” to spektakl o pamięci, wpisujący się w intymność własnych wspomnień i dotkliwego braku czegoś, co kiedyś było, co mieliśmy, co istniało.

– „Nie ma” spektakl internetowy na podstawie książki Mariusza Szczygla pod tym samym tytułem, jest historią o niepamięci. O tym, że zapamiętać się nie da, bo pamięć jest wybiórcza. Pamięta, co chce. Pamięta inaczej. Czyli nie pamięta. W nakręconych przez nas historiach dotykamy problemu niemożliwości zatrzymania czasu, tego, co minęło, osób, które kochamy; niemożliwości uchwycenia tego co jest, i co już za chwilę będzie przeszłością, bo właśnie się wydarzyło. Co już było. Każdy pamięta inaczej. Zostaje nam ułomny raport pamięci. Opowiadamy historie, żeby dowiedzieć się, kim jesteśmy. Żeby dotrzeć do tego czegoś, czego już nie ma. Do „naszego” nie ma. Historia sióstr Woźnickich, Violi Fischerovej, Jerzego Szczygła i samego Mariusza Szczygła to „ułomne raporty pamięci”, które zapamięta Internet. Bo Internet zapamięta na pewno. To nowoczesna pamięć, która nieubłaganie (potrzebnie, czy niepotrzebnie) rejestruje i zachowuje niemal wszystko. Pamięć Internetu przeciwko naszej niepamięci? – mówi reżyserka i współautorka adaptacji, Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

Spektakl „Nie ma” będzie miał też swoją wyjątkową odsłonę na festiwalu Łódź Czterech Kultur we wrześniu 2020 roku. Tam zostanie pokazany w przestrzeni miejskiej. Będzie to symboliczne wyjście na otwartą przestrzeń ze sztuką, po miesiącach pandemicznego zamknięcia w naszych domach.

Spektakl „Nie ma” będzie dostępny od 21 sierpnia od godz. 19.00 (premiera on-line) na platformie www.niema.online w cenie 15 PLN (dostęp na
24 godziny). W dniu premiery dostęp bezpłatny od 19.00 do północy.

Spektakl on-line będzie można oglądać na całym świecie, będą dostępne napisy angielskie.

Twórcy:

Scenariusz i reżyseria AGNIESZKA LIPIEC-WRÓBLEWSKA

Scenariusz i scenografia AGNIESZKA ZAWADOWSKA

Reżyseria światła i zdjęcia JACQUELINE SOBISZEWSKI

Opracowanie muzyczne JANEK MIKLASZEWSKI

Choreografia MAGDALENA FEJDASZ, WERONIKA PELCZYŃSKA

Kierowniczka produkcji JUSTYNA PANKIEWICZ

Inspicjentka BEATA SZARADOWSKA

Realizacja dźwięku, postprodukcja TAB MEDIA – PAWEŁ PARZUCHOWSKI

Montaż BLASZANKA STUDIO – ANNA ZUZANNA BŁASZCZYK

Operator kamery MICHAŁ MODLINGER

Projekt i budowa platformy internetowej MB/MH – MARCIN BENEDEK, MAXIMILIAN HERBST

W spektaklu zostały wykorzystane utwory z płyt: IMOW, DROGI, BTWN
Autor: Jacek Sienkiewicz, Wytwórnia: Recognition


Obsada:

Małgorzata Majewska – Viola Fischerova, Ludka Woźnicka, K1

Joanna Przybyłowska – Zofia Woźnicka, Matka, K2

Jerzy Walczak – Ojciec, M1

Marcin Błaszak – Pavel Buksa, M2

Daniel Czacza Antoniewicz –M2

Mariusz Szczygieł (gościnnie)

Leave a Reply