Alina Kietrys laureatką nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego

Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznawane są już od roku 1999. W tym roku ze względu na pandemię uroczyste rozdanie tych nagród zostało przesunięte. I dopiero pod koniec lipca w Teatrze Wybrzeże odbyła się ta ważna dla ludzi teatru uroczystość.

Laureatką nagrody specjalnej dla osób zasłużonych dla kultury została redaktor Alina Kietrys, krytyczka teatralna, dziennikarka i publicystka, a także członkini Zarządu Klubu Krytyki Teatralnej SDRP zajmująca się od wielu lat sprawami kultury, promowaniem dokonań pomorskich środowisk twórczych i artystycznych w wielu mediach również ogólnopolskich. Do dzisiaj redaktor Alina Kietrys związana jest z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego.

Nagrody Specjalne marszałek województwa przyznaje za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. Oprócz red. Kietrys tę nagrodę otrzymali również prof. Ewa Nawrocka – znawczyni teatru, krytyczka za wieloletnią twórczą obecność w pomorskim życiu akademickim, teatralnym i literackim i Ryszard Jaśniewiczaktor i reżyser za niestudzoną aktywność na scenach teatralnych Pomorza.

Laureatami nagród teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2019 zostali: Paweł Aigner za reżyserię operetki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wybrzeże, Agata Bykowska za rolę Maryni w operetce Stanisława Moniuszki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” w Teatrze Wybrzeże, Katarzyna Figura za tytułową rolę w spektaklu „Fedra” Jeana Racine`a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.

Obok tych nagród wyróżniających najlepsze kreacje, realizacje sceniczne czy reżyserię, ustanowiono niedawno nagrodę dla młodego utalentowanego i świetnie zapowiadającego się artysty. Wyróżnienie to dedykowane jest pamięci profesora Jana Ciechowicza (1949-2017) – teatrologa, literaturoznawcy, profesora nauk humanistycznych. W tym roku nagrodę im. prof. Jana Ciechowicza, dedykowaną młodej, rokującej wielkie nadzieje wręczono Monice Janik, aktorce Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, za wykreowanie wybitnych, wrażliwych i zarazem dojrzałych ról na słupskiej scenie, w tym za rolę Porcji w spektaklu „Kupiec wenecki” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Laur za Przedstawienie Roku 2019 trafił właśnie do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku za spektakl „Kupiec wenecki” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Leave a Reply