WRACAMY! Zakończenie sezonu: OPEN STUDIOS, 22 – 28 czerwca 2020

Otwieramy się! Open Studios, od 22 do 28 czerwca 2020 tygodniowy przegląd projektów, które powstały w ramach wirtualnych pracowni w studio_online i na scenach Teatru. Powrót do spektakli repertuarowych w połowie sierpnia.

Przez ostatnie trzy miesiące, STUDIO funkcjonowało w wymiarze czysto wirtualnym, ale o powrocie widzów do teatru marzyliśmy od dawna. Nieodpłatnie udostępniliśmy naszym widzom zapisy spektakli bieżących i archiwalnych, czytania powieści, koncerty live, zorganizowaliśmy działania edukacyjne. Zaprosiliśmy nie tylko polskich artystów, ale także wybitnych międzynarodowych twórców, których dorobek ustanowił filary nowoczesnej myśli teatralnej. W sumie zrealizowaliśmy 67 wydarzeń w ramach 14 projektów, a łączna liczba wyświetleń udostępnionych przez nas materiałów przekroczyła 350 tys. Wierzymy jednak, że formy te nigdy nie zastąpią żywego kontaktu artysty z widzem.

Wstęp do Teatru oraz obsługa organizacji widowni ściśle przestrzegają wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2, ogłoszonych przez MKiDN.

27.06, godz. 19.30 | TEATR: DUŻA SCENA + STREAMING: FACEBOOK i YOUTUBE

BZYMEK & AMAI_STUDIO gość MARY KOMASA

Koncert Pytajników. Autor piosenek jako społeczny kosmita

Artyści Zbigniew Bzymek, od 12 lat współpracujący z The Wooster Group i Andy Maillet (AMAI) spotkali się podczas spektaklu The Wooster Group „A Pink Chair” (In Place of a Fake Antique) inspirowanego twórczością i życiem Tadeusza Kantora. Wspólnie utworzyli w STUDIO swoją wirtualną pracownię, w której zaprezentowali cykl Ameryka/nie, udostępniony w mediach społecznościowych teatru. W ramach Open Studios zaprosili mieszkającą w Berlinie piosenkarkę i autorkę tekstów Mary Komasę do udziału w jednorazowym, fizycznym, interaktywnym koncercie eksperymentalnym, podczas którego Bzymek wyświetli serię pytań do publiczności. Komasa i Maillet ingerują w ten sondaż intymnymi piosenkami wybranymi ze względu na ich wewnętrzną emocjonalność i stworzonymi w przestrzeniach hermetycznie odizolowanych od społeczeństwa. Spektakl próbuje „otworzyć studio” na proces, który z natury jest głęboko osobisty i zamknięty, i pyta, co to znaczy „dzielić się” (sharing culture) w przestrzeni fizycznej informacjami osobistymi, tworząc w zamian tymczasową utopijną wspólnotę.

Po koncercie spotkanie z artystami: Duża Scena + streaming FB/YT prowadzi Krzysztof Kwiatkowski. Wydarzenie w języku angielskim.

#WSPIERAMSTUDIO / #WSPIERAMKULTURE ❤

twórcy

MUZYKA ANDY MAILLET (AMAI)

VIDEOART ZBIGNIEW BZYMEK

GOŚĆ MARY KOMASA

REŻYSERIA ŚWIATEŁ ALEKSANDR PROWALIŃSKI

kiedy gramy

sobota

27.06.20

19:30

Duża Scena + streaming FB/YT

ŁUKASZ MACIEJEWSKI o Mary Komasa:

Mary Komasa: rytm, beat, głos, i idea która jest wyzwaniem.

Prawo do własnego głosu – może być cichy, niepoprawny, chrapliwy. Byleby własny.

KOMASA to także wybór: otwarcie na materiał w którym słowo współgra z muzyką, a wizualność – teledyski, image artystki – staje się ważnym filmowym dopełnieniem wizji.

I w tym wszystkim ona, przede wszystkim ona, Mary Komasa.

Dziewczynka z zapałkami, która zgubiła dziewczęcy zapał, żeby odzyskać kobiecy zapłon do działania.

Śpiewa o wszystkich spalonych uczuciach, o zgliszczach miłości i o sile rodzącej się na tych zgliszczach.

Sile do działania, decydowania, kochania się.

Dialog z „Czerwonej pustyni” Antonioniego:

„Ty się zastanawiasz, na co patrzeć. A ja jak żyć. Nie ma różnicy”.

Łukasz Maciejewski

Jedna myśl na temat “WRACAMY! Zakończenie sezonu: OPEN STUDIOS, 22 – 28 czerwca 2020

Leave a Reply