E-repertuar #TEATRŻYDOWSKIWDOMU na ten tydzień

W tym tygodniu (od 18 maja 2020) poezja i literatura będą zdecydowanie nadawać ton
w Teatrze Żydowskim.
#TeatrŻydowskiWDomu wystartuje wyjątkowym koncertem opartym na wierszach Wisławy Szymborskiej z tomiku „Nic darowane”, kolejne dni to spotkanie z poezją i piosenką żydowską, a także literaturą Ryszarda Marka Grońskiego dla dzieci i dorosłych.

Wtorkowy koncert poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej „Nic darowane” to wydarzenie, które miało miejsce w 1999 roku w Synagodze Starej w Krakowie. #TeatrŻydowskiWDomu przypomni rejestrację tego nadzwyczajnego koncertu poezji noblistki. W roli głównej tomik wierszy „Nic darowane” przetłumaczony na pięć języków,
w tym po raz pierwszy na jidysz, wydany przez Fundację SHALOM w 1999 roku. Po raz pierwszy poezje noblistki zabrzmiały w Synagodze, z ogromną mocą i wdziękiem, w poszanowaniu żydowskiej kultury i historii. Swoją poezję zaprezentowała sama noblistka, a obok niej wystąpili również: Gołda Tencer, Krystyna Janda, Katarzyna Skrzynecka, Andrzej Blumenfeld oraz aktorzy Teatru Żydowskiego. Transmisja koncertu, 19 maja o godz. 20.00, na kanałach FB, YT i Vimeo Teatru Żydowskiego.

W środę, 20 maja o 18.00 aktorzy Teatru Żydowskiego przedstawią wiersze anonimowych, nieznanych autorów żydowskich, urzekające ekspresją, naturalizmem, humorem i ludową mądrością. W zbiorze „Rodzynki z migdałami. Antologia poezji ludowej Żydów polskich”
w znakomitych przekładach Jerzego Ficowskiego
znajdują się utwory Zalotne – miłosne, Kołysanki, Rekruckie, Obyczajowe – rodzinne – refleksyjne, Zawodowe – o niedoli, Żartobliwe – satyryczne. Pierwsze wydanie antologii poezji ludowej Żydów polskich „Rodzynki z migdałami” ukazało się w 1964 roku i od razu stało się literackim wydarzeniem. W interpretacji aktorów Teatru Żydowskiego poezja Żydów polskich nabiera nowego blasku i skłania do refleksji nad przemijalnością natury i człowieczego losu.

Autorką scenariusza i reżyserką przedstawienia poetyckiego „Rodzynki z migdałami. Antologia poezji ludowej Żydów polskich” w przekładach Jerzego Ficowskiego jest Gołda Tencer. W spektaklu występują Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Izabella Rzeszowska, Piotr Sierecki, Dawid Szurmiej, Gołda Tencer, Jerzy Walczak; na klarnecie gra Dariusz Falana.

W drugim odcinku cyklu „Jak w przedwojennym kabarecie” Teatr Żydowski przybliży twórczość kabaretową wybitnych polskich Żydów, pisarzy i poetów, takich jak Julian Tuwim czy Antoni Słonimski – artystów zajmujących się na co dzień literaturą wysoką, jednocześnie pisząc dla kabaretu na wyjątkowym poziomie, które do dzisiaj stanowią niezwykłą przygodę
i wyzwanie dla współczesnych wykonawców. 21 maja w czwartek o godz. 20.00 w „Jak
w przedwojennym kabarecie” aktorzy Teatru Żydowskiego – Wojciech Wiliński, Marek Węglarski, Henryk Fajfer – zinterpretują utwory Juliana Tuwima, Jerzego Jurandota i Konrada Toma. Świetne opowieści i anegdoty Teresy Wrońskiej przeplatać będą utwory poetów międzywojnia.

W piątek tradycyjnie #TeatrŻydowskiWDomu oprócz dorosłych widzów zaprosi również dzieci i młodzież. 22 maja o 19.00 pokaże „Szlemiela” Ryszarda Marka Grońskiego, w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Ernestyny Winnickiej.

Ryszard Marek Groński, autor wielu książek dla dzieci, znany felietonista „Polityki”, satyryk
i poeta, był przez wiele lat kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego. Choć „Szlemiel” to opowieść o Zagładzie, jest również wzruszającą, pełną uroku baśnią. Przypomina dobrze znane żydowskie historie, rozgrywające się w okupacyjnej rzeczywistości, w której często przypadek decyduje o ocaleniu lub śmierci. Jednak opowieść Grońskiego różni się od innych – świat przedstawiony jest bowiem oczami buldoga, co sprawia, że widz ogląda świat jakby po raz pierwszy, z perspektywy kogoś niewiele rozumiejącego, obcego, a może dziecka…

We wszystkich wydarzeniach #TeatrŻydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego. Wydarzenia są bezpłatne, ale dla każdego, kto chciałby wesprzeć teatr dobrowolną składką, dane do wpłat znajdują się na stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/wspieraj-teatr

Warto wspomnieć, że przez cały tydzień w Centrum Kultury Jidysz, będącym częścią Teatru Żydowskiego, w formule online odbywają się lektoraty języka hebrajskiego i jidysz, wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego oraz w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykłady i warsztaty – komputerowe, wycinanki i collage, tańca izraelskiego, teatrzyku lalkowego Simche, języka jidysz, hebrajskiego oraz angielskiego.

***

Więcej informacji:

Edyta Bach, PR Manager Teatru Żydowskiego, 501232302 | e.bach@teatr-zydowski.art.pl

Leave a Reply