Teatr Powszechny: „Tragedia Króla Ryszarda III” online

„Tragedia Króla Ryszarda III” w reżyserii Grzegorza Falkowskiego to spektakl inspirowany motywami z „Ryszarda III” Williama Shakespeare’a oraz obrazami natury. Jest stworzony z konieczności za pomocą prób i nagrań online, dzięki komunikatorom internetowym, łączy formy etiudy filmowej i teatru internetowego. Premiera zaplanowana została na sobotę, 16 maja 2020 r. o godz. 17.00.

Nagranie spektaklu będzie dostępne na kanale YouTube Teatru Powszechnego w Warszawie (linki pojawią się w dniu premiery na stronie internetowej oraz facebookowym fanpage’u Teatru). Premiera spektaklu, realizowana w ramach cyklu „Powszechny online. Teatr minimum”, jest częścią kolejnej edycji Dnia Teatru Publicznego, dlatego spektakl będzie dostępny przez cały okres obchodów (do 23 maja, do godz. 10.00).

„Tragedia Króla Ryszarda III”
premiera: 16 maja, godz. 17.00, w ramach Dnia Teatru Publicznego

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Falkowski
muzyka i udźwiękowienie: Andrzej Kłak
zdjęcia: Grzegorz Falkowski

montaż: Emiko

obsada I części: Karolina Adamczyk (Lady Shore), Arkadiusz Brykalski (Lord Szambelan Hastings), Michał Czachor (Książę Buckingham), Grzegorz Falkowski (Król Henryk VI Lancaster), Anna Ilczuk (Królowa Małgorzata), Michał Jarmicki (Król Edward IV York), Andrzej Kłak (Ryszard York Książę Gloucester), Karina Seweryn (Anna), Oskar Stoczyński (George York Książę Clarence), Julia Wyszyńska (Królowa Elżbieta Grey), gościnnie jako Czarny Pies – pies Wiesia.

Pierwsza część spektaklu obejmuje historię dojścia do władzy rodu York i kończy się monologiem Anny nad trumną Henryka VI. Tytuł tej partii nadaje ton całości: „Czas nam teraz oglądać wesołe komedie”.

W spektaklu przenikają się dwie linie narracyjne – historie opisane przez Shakespeare’a oraz mijające pory roku i związane z nimi obrzędy. Rozgrywane w czterech ścianach intrygi i ambicje postaci oraz cykliczność czasu natury dopełniają się. Las rośnie i zarasta kości oraz puszki po piwie. Rzeka płynie i niesie do morza kolejne marzanny topione, by odpędzić Złego. Przewodnikiem jest pies, łącznik pomiędzy naturą i człowiekiem. Zło się wydarza, jest wyborem, przypływa i osadza się jak śmieci na dnie rzeki, ale nie zmienia jej biegu.

Prawo natury czy uwarunkowania społeczne? Instynkt czy moralność? Wola czy samowola? W „Tragedii Króla Ryszarda III” rodowe walki o tron, wojna domowa oraz wątki ekologiczne tworzą opowieść niezwykle aktualną w dobie pandemii (której czterysta lat wcześniej doświadczył kilkukrotnie sam Shakespeare, co znalazło odzwierciedlenie w jego późniejszych sztukach).

Patroni medialni teatru:

kontakt:

Mateusz Węgrzyn

rzecznik prasowy

Teatr Powszechny w Warszawie

e-mail: m.wegrzyn@powszechny.com

www.powszechny.com

Leave a Reply