„Król Lear” online z Teatru Polskiego

Od 30 kwietnia Teatr Polski udostępnia online rejestrację wideo spektaklu „Król Lear” Williama Shakespeare’a w reż. Jacquesa Lassalle’a. Sprzedaż biletów online w cenie 3 zł na teatrpolski.waw.pl w dniach 30 kwietnia – 4 maja.

Link do obejrzenia spektaklu na portalu YouTube otrzymają Państwo na bilecie elektronicznym, po dokonaniu transakcji zakupu. Nagranie dostępne będzie od 30 kwietnia do 6 maja.

Te symboliczne opłaty pozwolą nam na pokrycie kosztów związanych z udostępnieniem Państwu naszych spektakli w internecie.

Lear – dotąd potężny władca – dzieli królestwo między córki. Zrzekając się korony rezygnuje z przywilejów i poczucia bezpieczeństwa, które dawał mu urząd. Nie spodziewa się jednak jak trudno mu będzie zmierzyć się ze światem i samym sobą będąc tylko i aż zwykłym człowiekiem.

Szekspir rozpoczyna swą opowieść w chwili gdy odchodzi stary porządek i formuje się nowa władza. Ojcowie stają przeciw dzieciom, dzieci odpłacają tym samym, a krwawa wojna domowa wyniszcza obie strony konfliktu. Na jaw wychodzą od dawna skrywane tajemnice. Ludzie ujawniają najgorsze cechy charakteru. Monumentalna inscenizacja Jacquesa Lassalle’a to poruszający, niezwykle wysmakowany plastycznie dzięki dekoracjom i kostiumom Doroty Kołodyńskiej, spektakl z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej.

Seweryn wraz z Lassalle’em stworzyli poruszającą opowieść o upadku rodziny. O zachwianych relacjach rodziców i dzieci. Dawno nie widziałem Andrzeja Seweryna tak mocno zaangażowanego w graną postać. Miałem wrażenie, że jestem świadkiem niezwykłej transformacji Makbeta w Hioba.

(Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita, 29.04.2014)

przekład: Stanisław Barańczak

scenografia i kostiumy: Dorota Kołodyńska

opracowanie muzyczne: Mirosław Jastrzębski

animacje multimedialne: Mikołaj Molenda

światło: Mirosław Poznański

choreografia walk: Przemysław Wyszyński

fryzury: Jaga Hupało

OBSADA: Anna Cieślak, Marta Kurzak, Lidia Sadowa, Piotr Bajtlik, Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Paweł Ciołkosz, Piotr Cyrwus, Wojciech Czerwiński, Sławomir Głazek, Marcin Jędrzejewski, Fabian Kocięcki, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Krzysztof Kumor, Szymon Kuśmider, Henryk Łapiński, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Maksymilian Rogacki, Jerzy Schejbal, Andrzej Seweryn, Stefan Szmidt, Przemysław Wyszyński oraz Ireneusz Blanc, Marcin Różycki, Jacek Stefaniak, Marek Szadkowski, Marek Wilkowski, Paweł Witkowski.

Materiał nadesłany

Leave a Reply