Wojciech Kościelniak w SONDZIE YORICKA: Teatr podczas i po pandemii

Redakcja YORICKA zwróciła się z dwoma kluczowymi pytaniami do twórców polskiego teatru:

1.W jaki sposób teatr może  przetrwać w czasie pandemii?

2. W jakim kierunku podąży teatr po jej ustąpieniu?

Odpowiada Wojciech Kościelniak, aktor i reżyser, dyrektor teatrów, twórca oryginalnych musicali

1. Ponieważ obecnie teatr w swoim naturalnym kształcie nie może funkcjonować, zdany jest na formy zastępcze takie jak transmisje zarejestrowanych przedstawień, internetowe wywiady, happeningi w mediach społecznościowych itp. To dobre i potrzebne, lecz samym teatrem nie jest. Środowisko teatralne odłączone od realnej widowni i możliwości zarobkowych – podobnie

jak wiele innych grup społecznych – walczy o przetrwanie. Niech teatr zbiera siły na czas po pandemii. To sposobność wewnętrznego rozwoju, czytania, pisania, zadbania o rozwój umysłu i duszy.

2. Moim zdaniem początkowo będzie biedniej, taniej i mniej, ale artystycznie ani gorzej, ani lepiej. Jak długo potrwa finansowe odbicie od dna – nie wiem. Tak czy siak, będziemy istnieć z wszystkimi zaletami i błędami, które ze sobą niesiemy. Książę Myszkin w „Idiocie” opowiada historię skazanego na śmierć przez rozstrzelanie, który przyrzeka sobie, że gdyby jakiś cud uratował mu życie, stanie się lepszym człowiekiem. Cud następuje, skazany przeżywa, jednak w kilka dni wraca do tego, kim był i jak żył. Zmiany nie ma, bo jest niemożliwa. Tak działa nasz umysł. Niczego się nie nauczymy.

Wojciech Kościelniak

Leave a Reply