Polskie Radio. #ZostańWDomu ze słuchowiskami

Wszystkie anteny Polskiego Radia zmieniają ramówkę i w ramach akcji #zostańwdomu oferują słuchaczom najlepszą kulturę zarówno w polskim, jak i zagranicznym wydaniu. Również w postaci słuchowisk opartych na klasycznych oraz współczesnych tekstach – jak zawsze w mistrzowskich interpretacjach rodzimych gwiazd kina, telewizji, estrady i teatru radiowego.

Radiowa Jedynka w najbliższych tygodniach przypomni słuchowiska zrealizowane w latach 2008-2009 dla tej anteny w ramach cyklu „Klasyka polskiego dramatu” i w systemie dolby prologic II. Powstały wówczas takie dzieła, jak m.in. „Dziady” (dwa wieczory), „Kordian”, „Nie-Boska komedia”, „Śluby panieńskie”, „Wyzwolenie” (dwa wieczory), „Iwona księżniczka Burgunda”, „Tango” oraz „Kartoteka”. Kontynuacją tego cyklu była „Wielka klasyka”, w ramach której nagrane zostały: „Damy i huzary”, „Żabusia”, „Niespodzianka”, „Dom otwarty”, „W małym dworku”, „Czwarta siostra”, „Anioł ognisty – rzecz o Słowackim”. Kolejność emisji i ich pory w ustaleniach, szczegóły już jutro na: jedynka.polskieradio.pl.

Najlepsze realizacje teatru radiowego zaprezentuje również Dwójka, w której w najbliższym czasie można spodziewać się m.in. „Rewizora” Mikołaja Gogola w reżyserii Janusza Kukuły z 1992 roku (28 marca, godz. 15.00), wyreżyserowanego w 2007 roku przez Waldemara Modestowicza „Kapelusza” Wiesława Myśliwskiego (28 marca, godz. 19.00), czy „Excentryków” Włodzimierza Kowalewskiego z 2009 roku w reżyserii Janusza Zaorskiego (29 marca, godz. 16.00). Od 4 kwietnia Program 2 Polskiego Radia szeroko zaprezentuje archiwalne dzieła – zmarłego w 2014 roku – Marka Nowakowskiego, w 85. rocznicę urodzin warszawskiego pisarza i poety.

Program 3 Polskiego Radia od 29 marca przypomni – w każdą kolejną niedzielę o godz. 20.00 – najlepsze słuchowiska zrealizowane i emitowane w ramach „Sceny Teatralnej Trójki”. Będą to m.in. „Mojżesz – Remix” i „Kiedy byłem małym chłopcem” Tomasza Mana, „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej, „Prezydent Paderewski” Marka Kochana, „Andy” Krzysztofa Czeczota, „Tancerz mecenasa Kraykowskiego. Dziewictwo” Witolda Gombrowicza, „Nie-miejsce” Marcina Teodorczyka, „Autarkia” Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz, „Radio Wolna Europa” Edwarda Dewereńskiego.

Od czwartku 26 marca Trójka nadawać będzie archiwalne słuchowiska z cyklu „Teatrzyk Zielone Oko” (po godz. 22.00). Równolegle wystartuje słynny i kochany przez słuchaczy komediowy cykl Jacka Janczarskiego „Kocham pana, Panie Sułku” (w ramach „Powtórki z rozrywki” po godz. 13.00).

Ponadto w paśmie wieczornym, od 23 marca, Trójka emituje ok. godz. 19.50 „Mini Powtórkę z rozrywki” – wyboru satyrycznych skeczy dokonał Łukasz Szwed.

Przypominamy także o znakomitych słuchowiskach, bajkach i legendach dla najmłodszych Polskiego Radia Dzieciom – dostępnych w internecie, odbiornikach DAB+ oraz darmowej aplikacji.

Materiał nadesłany
[Na zdj.: Piotr Fronczewski, fot. Krzysztof Żuczkowski. Aktor czyta w Trójce fragmenty „Akademii pena Kleksa” Jan Brzechwy.]

Leave a Reply