Powszechny online. Teatr minimum

W czasie, kiedy z troski o zdrowie publiczne funkcjonowanie instytucji kultury zostało zawieszone, Teatr Powszechny w Warszawie proponuje program: „Powszechny online. Teatr minimum”. Chcemy regularnie udostępniać na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych wartościowe materiały Teatru Powszechnego: nagrania archiwalnych spektakli i debat, publikacje i programy w wersji PDF oraz tworzone specjalnie na tę okazje osobiste nagrania artystów.

Wiemy, że w pełni nie zastąpimy tym żywego teatru polegającego na spotkaniu artysty i widza „tu i teraz”, ale dziś właśnie za pomocą sieci możemy podtrzymać sieć teatralnych kontaktów – dialog z widzami. Chcemy udostępnić materiały dotychczas dostępne tylko w wersji papierowej lub wewnętrznym archiwum, które pomogą utrzymać stały dostęp do kultury oraz poszerzyć społeczny i intelektualny kontekst naszych spektakli. Mamy nadzieję, że dzięki temu po okresie wielkiej próby spotkamy się wszyscy w teatrze z jeszcze większą energią i nowymi inspiracjami.

Jako pierwszą pozycję w naszym repertuarze online proponujemy spektakl „Minimum” w reż. Michała Salwińskiego, z Elizą Borowską i Tomaszem Chrapustą w rolach głównych. Spektakl opowiada o eksperymencie, w ramach którego twórcy poprosili ochotniczkę (Karolinę Szczypek) o zredukowanie wyposażenia jej mieszkania do minimum. Jak przetrwać w czterech ścianach, kiedy liczba najbliższych przedmiotów maleje z dnia na dzień? Premiera spektaklu odbyła się w ramach projektu „Praga. Między utopią a rozczarowaniem”.

Zaplanowaliśmy także cykl w odcinkach pt. „Księga z San Michele. Wspólne czytanie pamiętników Axela Munthego z pomocą wyobraźni”. Czytania nagrywać będą aktorzy Teatru Powszechnego oraz Krystian Lupa i Piotr Skiba. Książka Munthego była jedną z ważnych inspiracji przy tworzeniu spektaklu „Capri – wyspa uciekinierów”.

Więcej informacji i pełny program na stronie internetowej: https://www.powszechny.com/aktualnosci/powszechny-online-teatr-minimum.html

#powszechnyonline, #wtrącamysięonline, #repertuaronline

Leave a Reply