Przejdź do treści

Z fotela Łukasza Maciejewskiego: WŁASNE HOLLY…, WŁASNE WOOD…

WOOD, czyli… nieznośna lekkość mikrofonu”, reż. Anna Radwan

Wood, czyli… – brakuje Holly, brakuje świętości, Hollywoodu. Na razie jeszcze studenci są w lesie, szukają siebie, właściwego stylu, ich stylu.

Muzyczny spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego o specjalności wokalno-aktorskiej AST w Krakowie w reżyserii Anny Radwan (to teatralny debiut reżyserski wybitnej aktorki Starego Teatru) ma prostą konstrukcję dramaturgiczną przygotowaną przez Jakuba Przebindowskiego. Uczestniczymy w castingu. Jednym z dziesiątek castingów na które muszą być przygotowani uczestnicy spektaklu, a przy okazji wszyscy młodzi aktorzy. Swoje trzeba odstać, przeczekać, żeby dostać wreszcie rolę. Niekoniecznie główną, jakąś, jakąkolwiek. Przebindowski, sam będąc przecież aktorem z dużym dorobkiem, zna to zapewne wszystko i z autopsji, i z opowieści kolegów. Wie, że śmieszność jest częścią codzienności, i żeby owa codzienność wybrzmiała prawdziwie, również śmieszność musi zostać podkreślona. Dlatego w „Wood, czyli… nieznośnej lekkości mikrofonu”, bo tak brzmi pełny tytuł przedstawienia, sporo jest komizmu, sytuacji z jednej strony katastrofalnych dla uczestników przesłuchania, czy raczej na razie czekających na przesłuchanie, które w efekcie okazują się po prostu zabawne. Oto cieplejsza, bardziej wyrozumiała strona okrutnej rzeczywistości. Bo przecież nie można żyć tylko zawodem, zwłaszcza kiedy, bądźmy szczerzy, nie bardzo mamy za co żyć. Rodzą się uczucia, przychodzą na świat dzieci, a wielkie marzenia o – cytując Iwaszkiewicza – „sławie i chwale”, ustępują tym mniejszym, coraz mniejszym. A czasami sława i chwała jednak się pojawia.

Kogo spotykamy w kolejce do sławy w „Wood…”? Ni to konferansjera, ni to freaka, zabawnego i nieokreślonego; architektkę która rzekomo zaplątała się na przesłuchanie przez przypadek; bardzo młodą mamę, która nie straciła jeszcze wiary na wielki sukces, ale im więcej w niej krzyku, wyrazistości, tym więcej strachu; aktorkę, nazwijmy to, prowincjonalną; młodego chłopca udającego bezczelność i nonszalancję, ale śpiewającego o czymś kompletnie innym. Bo w śpiewie, właśnie w śpiewie, kryje się ich prawda. Śpiew to autentyk.

W dyplomie muzycznym najważniejsza jest przecież muzyka. Uczestnicy teatralnej podróży, na którą zaprasza profesor Anna Radwan, zostali do niej świetnie przygotowani. Mają wyszkolone głosy, łatwość skojarzeń i luz sceniczny. Miło się na nich patrzy, jeszcze lepiej słucha. Anna Jastrzębska, Magdalena Mączko, Damian Sosnowski, Marta Skowiera i Przemysław Przestrzelski. Każdy z uczestników „Wood…” dostał okazję do błysku, solówki, do zaistnienia.

Ciekawie został dobrany repertuar. Można było podejrzewać, że znowu usłyszmy polskie hity, a jednak wybór Radwan był inny, oryginalny. Studenci wspomagani przez grający na żywo zespół pod kierownictwem samego Konrada Mastyły, śpiewają po angielsku – od rockowej i popowej klasyki po utwory mało znane. „I will Survive” Glorii Gaynor, porywające publiczność wykonanie „Holding Out For a Hero” Bonnie Tyler czy Bang Bang” Nancy Sinatry. Fotogeniczny Damian Sosnowski ma swoje wielkie wejście w operowym evergreenie Queen „Who Wants To Live Forever”, Magdalena Mączka znakomicie wykonuje ciekawie zaaranżowany przebój zespołu Hooverphonic, jednak największe wrażenie zrobił na mnie – i muzycznie, i przede wszystkim aktorsko – Przemysław Przestrzelski. Wygląda jak miły chłopiec z sąsiedztwa, nie zwraca na siebie uwagi, typ klasowego śmieszka, ale na scenie, na estradzie dostaje nadwyżki z prawdy, nadwyżki z charakteru. Staje się fascynującym lustrem. Kiedy Przestrzelski śpiewał nieznany mi wcześniej, przejmujący song „Habibi” pochodzącego z Egiptu muzyka ukrywającego pod pseudonimem Tamino, na sali zapanowała cisza idealna. Słyszeliśmy własne oddechy i jeszcze tylko głos wokalisty, jego interpretację, jego skupienie. Majstersztyk.

Od zwątpienia do radości, od znudzenia do witalności, „Wood, czyli… nieznośna lekkość mikrofonu” w reżyserii Anny Radwan to żarliwa muzyczna lekcja, a zarazem podsumowanie edukacyjnej drogi grupy utalentowanych studentów. Dalej pójdą już sami. Wierzę, że uda się im odnaleźć własne „holly”, własne „wood”…

Łukasz Maciejewski

Fot. Akademia Sztuki Teatralnej / Tomasz Schaefer

[Recenzja publikowana na platformie Onetu]

Leave a Reply