Barbara Folta nie żyje

Z wielkim żalem żegnamy naszą koleżankę, dr Barbarę Foltę (ur. 23 lutego 1933, zm. 4 stycznia 20202), dziennikarkę radiową i telewizyjną, scenarzystkę związaną z Wrocławiem, recenzentkę i autorkę książek, założycielkę i redaktorkę czasopisma „Spotkajmy się we Wrocławiu”.

Barbara Folta od wielu lat uczestniczyła w pracach Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, wchodziła w skład Zarządu, była organizatorka spotkań, warsztatów i seminariów, z wielką pasją popularyzowała osiągnięcia teatrów Dolnego Śląska.

Od 1954 roku pracowała w Polskim Radiu Wrocław. Następnie w latach 60. była jedną z pierwszych prezenterek nowo powstającej Telewizji Wrocław. Podczas swej pracy dziennikarskiej spotykała ciekawych ludzi, o których robiła reportaże i filmy. Jednym z tych bohaterów minionych czasów był inżynier Tadeusz Zastawnik – pierwszy dyrektor i twórca Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w Lubinie. Tadeusza Zastawnika poznała jeszcze w latach 50. podczas zbierania materiałów dokumentalnych dla Rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu. Była zafascynowana postacią młodego inżyniera, który poświęcił się z pasją budowaniu nowego Zagłębia Miedziowego. Na postawie zgromadzonego materiału: taśmy, reportaże dokumentujące historię KGHM, notatek oraz spisanych opowieści Tadeusza Zastawnika o jego życiu, podczas pełnienia funkcji dyrektora naczelnego KGHM w Lubinie książkę „Tadeusz Zastawnik – Człowiek Polskiej Miedzi” (2004).

W swoim dorobku ma także reżyserię i sceniariusze filmów dokumentalnych.
W 1988 roku nagrodzona była „Srebrnym Pegazem”, na Przeglądzie Filmów o Sztuce w Zakopanem, za reżyserię filmu „W kręgu Stanisława Szukalskiego”.

W 2012 roku nestorka dziennikarstwa obroniła pracę doktorską pod kierunkiem profesora dr hab. Wojciecha Wrzesińskiego na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, zatytułowaną „Tadeusz Zastawnik – twórca kombinatu i pionierzy Polskiej Miedzi – trzynaście pierwszych lat historii KGHM (Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi)”.

Zarząd polskiej sekcji ACT/ Klubu Krytyki Teatralnej SD RP

Leave a Reply