31 grudnia olsztyński Teatr Jaracza miał premierę sztuki Gabrieli Zapolskiej o rozszerzonym tytule: „Dulscy. Tragifarsa kołtuńska”. Adaptacja(łac. adaptare = przystosowywać), przystosowanie utworu li..., reżyseria, opracowanie muzyczne: Wojciech Malajkat. Scenografia: Wojciech Stefaniak.
Od teatru:
Sztuka cenionej i lubianej dramatopisarki w reżyserii popularnego aktora Wojciecha Malajkata. Twórcy wystawiając ten znany tekst skupią się na pokazaniu rodziny Dulskich z perspektywy Zbyszka. Zobaczymy świat widziany oczami młodego, atrakcyjnego mężczyzny, którego irytuje hipokryzja matki oraz bierność ojca. W życie młodzieńca co rusz wkradają się też dwie wścibskie siostry: Hesia i Mela. Osobliwe miejsce w tym rodzinnym układzie zajmuje Hanka.
„Moralność Pani Dulskiej” ma ponad 110 lat i się nie starzeje. Grana wielokrotnie cieszy się niesłabnącą popularnością, a intryga bawi kolejne pokolenia widzów. Nową inscenizacją komedii Zapolskiej rozpoczniemy obchody podwójnego jubileuszu Teatru Jaracza – 95 lat istnienia Teatru w Olsztynie oraz 75 lat działalności sceny polskiej w mieście. Tym samym nawiążemy do pierwszego wystawienie polskiej sztuki w Olsztynie, czyli premiery „Moralności Pani Dulskiej” w listopadzie 1945 roku.
„Dwulicowość, powierzchowna religijność, bezinteresowna zawiść, podwójna moralność – to cechy, które chętnie widzimy u innych… Najbardziej nas cieszy, kiedy to sąsiadowi przydarzy się nieszczęście. „Dulscy. Tragikomedia kołtuńska” – to opowieść o buncie przeciwko temu wszystkiemu. Czy się powiedzie?” – Wojciech Malajkat, reżyser spektaklu.
Obsada:
Marzena Bergman – Dulska
Dawid Dziarkowski – Zbyszko
Marta Markowicz – Hanka
Milena Gauer – Juliasiewiczowa
Aleksandra Kolan – Lokatorka
Artur Steranko – Dulski
Alicja Kochańska – Zadrachowa
Antonina Cydzik (Studio Aktorskie) – Hesia
Aleksandra Tokarczyk (Studio Aktorskie) – Mela
Na 18 stycznia Jaracz(1883-1945), wybitny polski aktor; debiutował w 1904 w krak... zapowiada premierę Debiutu na Scenie Margines.
„Debiut” to kolejny spektakl dyplomowy, który przygotowują uczniowie roku III, tym razem muzyczny. Przedstawienie wyreżyseruje Dorota Lulka. Za aranżacje odpowiadać będzie Cuarteto Re! Tango, a nad choreografią(gr. choreia = taniec + grapho = piszę), sztuka tworzenia u... pracować będą Wiola Fiuk i Patryk Gacki.
Teatr informuje, że wystartowały próby do spektaklu Wróg publiczny Istvána Tasnádiego, w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Na Scenie Margines zobaczymy Alicję Kochańską, Alicję Parczewską, Mariana Czarkowskiego, Radosława Jamroża, Grzegorza Jurkiewicza, Marcina Kiszluka, Artura Steranko oraz Marcina Tyrlika.
Bohaterem tekstu jest autentyczna postać historyczna z XVI wieku, handlarz koni z Branderburgii, Hans Kohlhase, tutaj nazwany Michałem Kohlhaasem. Historia Michała zaczyna się, gdy próbuje przejechać przez Saksonię wraz ze swoimi końmi i dostać się na targ w Lipsku. Po drodze jednak konie uprowadzone zostają przez zarządcę Wencla pod pretekstem braku paszportów dla koni. Kohlhaas szuka zemsty i rekompensaty. Znieważony i wściekły zaczyna palić domy w Wittenberdze – nie powstrzymuje go nawet upomnienie od Marcina Lutra. Sztuka Istvána Tasnádiego kończy się w momencie, kiedy zapada wyrok na Kohlhaasa, w wyniku którego jego historyczny pierwowzór został publicznie złamany kołem.
Premiera 29 lutego 2020 roku.
Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska