Premiery w Olsztynie

31 grudnia olsztyński Teatr Jaracza miał premierę sztuki Gabrieli Zapolskiej o rozszerzonym tytule: „Dulscy. Tragifarsa kołtuńska”. Adaptacja, reżyseria, opracowanie muzyczne: Wojciech Malajkat. Scenografia: Wojciech Stefaniak.

Od teatru:

Sztuka cenionej i lubianej dramatopisarki w reżyserii popularnego aktora Wojciecha Malajkata. Twórcy wystawiając ten znany tekst skupią się na pokazaniu rodziny Dulskich z perspektywy Zbyszka. Zobaczymy świat widziany oczami młodego, atrakcyjnego mężczyzny, którego irytuje hipokryzja matki oraz bierność ojca. W życie młodzieńca co rusz wkradają się też dwie wścibskie siostry: Hesia i Mela. Osobliwe miejsce w tym rodzinnym układzie zajmuje Hanka.

„Moralność Pani Dulskiej” ma ponad 110 lat i się nie starzeje. Grana wielokrotnie cieszy się niesłabnącą popularnością, a intryga bawi kolejne pokolenia widzów. Nową inscenizacją komedii Zapolskiej rozpoczniemy obchody podwójnego jubileuszu Teatru Jaracza – 95 lat istnienia Teatru w Olsztynie oraz 75 lat działalności sceny polskiej w mieście. Tym samym nawiążemy do pierwszego wystawienie polskiej sztuki w Olsztynie, czyli premiery „Moralności Pani Dulskiej” w listopadzie 1945 roku.

„Dwulicowość, powierzchowna religijność, bezinteresowna zawiść, podwójna moralność – to cechy, które chętnie widzimy u innych… Najbardziej nas cieszy, kiedy to sąsiadowi przydarzy się nieszczęście. „Dulscy. Tragikomedia kołtuńska” – to opowieść o buncie przeciwko temu wszystkiemu. Czy się powiedzie?” – Wojciech Malajkat, reżyser spektaklu.

Obsada:

Marzena Bergman – Dulska

Dawid Dziarkowski – Zbyszko

Marta Markowicz – Hanka

Milena Gauer – Juliasiewiczowa

Aleksandra Kolan – Lokatorka

Artur Steranko – Dulski

Alicja Kochańska – Zadrachowa

Antonina Cydzik (Studio Aktorskie) – Hesia

Aleksandra Tokarczyk (Studio Aktorskie) – Mela

Na 18 stycznia Jaracz zapowiada premierę Debiutu na Scenie Margines.

„Debiut” to kolejny spektakl dyplomowy, który przygotowują uczniowie roku III, tym razem muzyczny. Przedstawienie wyreżyseruje Dorota Lulka. Za aranżacje odpowiadać będzie Cuarteto Re! Tango, a nad choreografią pracować będą Wiola Fiuk i Patryk Gacki.

Teatr informuje, że wystartowały próby do spektaklu Wróg publiczny Istvána Tasnádiego, w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Na Scenie Margines zobaczymy Alicję Kochańską, Alicję Parczewską, Mariana Czarkowskiego, Radosława Jamroża, Grzegorza Jurkiewicza, Marcina Kiszluka, Artura Steranko oraz Marcina Tyrlika.

Bohaterem tekstu jest autentyczna postać historyczna z XVI wieku, handlarz koni z Branderburgii, Hans Kohlhase, tutaj nazwany Michałem Kohlhaasem. Historia Michała zaczyna się, gdy próbuje przejechać przez Saksonię wraz ze swoimi końmi i dostać się na targ w Lipsku. Po drodze jednak konie uprowadzone zostają przez zarządcę Wencla pod pretekstem braku paszportów dla koni. Kohlhaas szuka zemsty i rekompensaty. Znieważony i wściekły zaczyna palić domy w Wittenberdze – nie powstrzymuje go nawet upomnienie od Marcina Lutra. Sztuka Istvána Tasnádiego kończy się w momencie, kiedy zapada wyrok na Kohlhaasa, w wyniku którego jego historyczny pierwowzór został publicznie złamany kołem.

Premiera 29 lutego 2020 roku.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply