O irlandzkich statystach w T.Lubuskim

Zielonogórski Teatr Lubuski  17 stycznia zaprasza na premierę Kamieni w kieszeniach autorstwa Marie Jones.
Tłumaczenie: Lech Mackiewicz
Reżyseria: Alicja Stasiewicz
Scenografia: Edyta Zatwarnicka
Muzyka: Ewa Iwanowska, Patryk Toporowski

Obsada:
Aleksander Stasiewicz
Radosław Walenda

Od teatru:

Akcja sztuki rozgrywa się w małym miasteczku na głębokiej irlandzkiej, prowincji. Hollywoodzka ekipa filmowa postanawia nakręcić film z udziałem miejscowych statystów.
„Kamienie w kieszeniach” to tragikomiczna historia o marzycielach, którzy obserwują różnice między „sielskością” prowincji a  filmowym „wielkim światem”. Specyficznym, autorskim pomysłem na formę tego przedstawienia jest kilkanaście różnych postaci odgrywanych przez jedynie dwóch aktorów.

Tego nieszablonowego wyzwania podjęli się: debiutująca w roli reżysera – Alicja Stasiewicz oraz dwaj młodzi aktorzy – Aleksander Stasiewicz i Radosław Walenda.

 

Na 27 marca Teatr Lubuski przygotowuje premierę legendarnego już Ożenku Mikołaja Gogola w przekładzie Juliana Tuwima.

Reżyseria: Robert Czechowski, scenografia: Piotr Tetlak, kostiumy: Adam Królikowski, ruch sceniczny: Paweł Matyasik, opracowanie muzyczne: Damian-neogenn-Lindner.

Od teatru :

Nieśmiertelna komedia Nikołaja Gogola – wkracza na scenę LT!
Znakomici aktorzy w przenikliwej, widowiskowej inscenizacji Roberta Czechowskiego. Niewiarygodne zdarzenie w dwóch aktach, tak autor nazwał Ożenek – to zjawiskowa teatralna uczta, tempo, wigor, intryga i umizgi groteskowych zalotników. Matrymonialne perypetie Iwana Kuźmicza Podkolesina i Agafii Tichonownej to zaskakujący splot pragnień i zamiarów, którymi „ozdobione” są przygotowania do ceremonii zaślubin.

Ożenek to bawiąca do łez komedia z kawalkadą kawalerów i panną, gotowymi – dla miłosnego stanu i szczęścia – stać się przedmiotem handlowej transakcji.
W przedstawieniu twórcy pytają, czym dzisiaj może być Ożenek? To walka płci czy próba dopełnienia swojego istnienia drugą osobą? Czy człowiek rzeczywiście nie jest samowystarczalny?
Balansując między światem klasycznym i współczesnym z ironią przyjrzymy się relacjom damsko-męskim. W świecie szaf wypełnionych gadżetami związanymi ze ślubem – krawatami, welonami, butami – poczujemy się jak w magazynie, albo w podróży do najdalszych zakamarków wyobraźni.

Obsada:

Fiekła Iwanowna: Elżbieta Donimirska
Agafia Tichonowna: Marta Frąckowiak
Duniaszka: Joanna Koc

Arina Pantelejmonowna: Tatiana Kołodziejska
Starikow, Stiepan: Jerzy Kaczmarowski
Koczkariew: Robert Kuraś
Anuczkin: Lech Mackiewicz
Podkolesin: Ernest Nita
Żewakin: Aleksander Podolak
Jajecznica: Marek Sitarski
Mistrz ceremonii: Piotr Buśko „Twoja Stara”

 

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

 

Leave a Reply