Jakub Gola – laureatem Nagrody im. Andrzeja Nardellego

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2018/2019 w teatrach dramatycznych został
JAKUB GOLA
kreujący tytułową postać w spektaklu „Fanny i Alexander” Ingmara Bergmana w reżyserii Justyny Celedy na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Gratulujemy!
W rekomendacji do Nagrody im. Andrzeja Nardellego, Anna Augustynowicz, dyrektor artystyczna macierzystego teatru laureata, napisała, że reżyserka spektaklu „…już podczas prób zauważyła u aktora wartości, które występują rzadko w pakiecie: jest (…) niezwykle wrażliwy na drugiego człowieka, empatyczny, (…) ciekawy świata, a co za tym idzie gotowy na każde ryzyko, (…) zachowujący własną przestrzeń i poczucie wartości, które to cechy dają mu pewność i siłę w działaniach na scenie. W trakcie realizowania zadań nigdy nie traci partnera jako podstawowego źródła impulsów, jest cały dialogiem ze światem przedstawionym, nie zajmuje się sobą i stwarzaniem obrazu własnej postaci, czy popisem swojej elastyczności emocjonalnej. (…) Jakub próbuje ogarnąć sens całości, ma poczucie, że służy sprawie, o której jest opowieść…”
Jakub Gola jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (w roku 2018), laureatem nagrody Związku Artystów Scen Polskich „Deska Sceniczna” za wyrazistą osobowość aktorską, przyznanej podczas ubiegłorocznego 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Zespół dyplomowego spektaklu, w którym zagrał – „Przebudzenie wiosny” Wedekinda w reżyserii Kuby Kowalskiego, zdobył Grand Prix Festiwalu. Na srebrnym ekranie pojawił się w filmie fabularnym „Monument” Jagody Szelc, „Piłsudski” Michała Rosy, „Mama” Talesa Manicoby, „Zwyciężyłam” Pawła Siedlika oraz w filmie krótkometrażowym „Ostatni pociąg do Warszawy”. Zagrał też w serialach: „Ojciec Mateusz”, „Druga szansa”, „39 i pół tygodnia”, czy „O mnie się nie martw”.
*Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznaje Nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski od sezonu 1998/1999. Idea zrodziła się z potrzeby promowania młodych, utalentowanych aktorów, którzy nagradzani za role w przedstawieniach dyplomowych znikali niejako z pola widzenia pedagogów i krytyków tuż po ich wręczeniu. Patronem nagrody został zapamiętany jako utalentowany, wrażliwy, o świetnych warunkach artysta, którego błyskotliwą karierę w wieku 25. lat przerwała tragiczna śmierć – Andrzej Nardelli. Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody*, m.in. Patrycja Soliman, Marieta Żukowska, Marcin Hycnar, Marcin Roznerski, Tomasz Schuchardt, Bartłomiej Błaszczyński, Magdalena Koleśnik, czy Julia Łukowiak.
mw-h (fot. materiały ZASP)

Leave a Reply