Finał 34. TSTJA. Irena Jun – mistrzyni

Zakończyły się 34. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora w Baju Pomorskim. Przez ostatnie 3 dni Toruń był stolicą teatralnego monodramu, a na scenie przy ulicy Piernikarskiej pojawiły się zarówno prawdziwe gwiazdy, jak i zdolni debiutanci.

Tematyka tegorocznej edycji festiwalu opierała się na więzi pomiędzy polityką i teatrem. Chociaż nie jest to nowy temat to jednak wciąż budzi niemałe kontrowersje wśród widzów, jak i twórców teatralnych.

Wśród festiwalowych gości nie zabrakło znanych aktorów. Swoje monodramy zaprezentowali: Ewa Błaszczyk, Irena Jun, Wojciech Kowalski, Wiesław Komasa, Krzysztof Gordon, Dorota Stalińska oraz Bartosz Rułka. Reprezentację zagranicznych sław tegorocznego Festiwalu stanowili: Aleksander Rubinovas oraz Pip Utton, uznawany za mistrza teatralnego monodramu.

Program festiwalu był bardzo bogaty – przez trzy dni widzowie mogli podziwiać aż 10 monodramów.

Podczas gali zamknięcia na Dużej Scenie osobiste nagrody odebrali m.in. Irena Jun za spektakl „Matka Makryna” oraz Wiesław Komasa za „Jak się dziwnie wszystko plecie”. Po raz kolejny wręczono także tzw. Szczebel do Kariery Bartoszowi Rułce, za wybitne umiejętności i aspiracje do wejścia w artystyczne grono wybitnych artystów.

W centrum uwagi znalazł się także dyrektor Festiwalu Wiesław Gieras, dla którego tegoroczna edycja TSTJA była szczególna, za co odebrał figurkę Toruńskiego Flisaka.

– Mówi się o nim, że jest ojcem i dyrektorem jedynego, a zarazem najstarszego festiwalu jednego aktora na świecie. Od 53 lat przewodniczy temu festiwalowi i trudno sobie wyobrazić te spotkania bez niego, Wiesława Gierasa – powiedział zastępca prezydenta, Zbigniew Fiderewicz.–  Za to wszystko, co robisz dla toruńskiej, ale także polskiej sztuki, chciałbym w imieniu Urzędu Miasta Torunia wręczyć Ci statuetkę Toruńskiego Flisaka. Otrzymują ją osoby zasłużone dla dziejów naszego miasta. Niech to będzie idealna pamiątka z okazji kolejnego, kończącego się Festiwalu oraz Twoich 80 urodzin.

Zapowiedź przyszłorocznych 35. Toruńskich Spotkań przedstawia się nader interesująco i być może daje małą podpowiedź odnośnie tematyki. W 2020 roku obchodzić będziemy bowiem 100. rocznicę powrotu Torunia do granic wolnej Polski.

– Ze smutkiem ogłaszam, że 34. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora zakończyły się. W przyszłym roku czeka nas jubileusz 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Mam nadzieję, że kolejna edycja tematycznie będzie nawiązywała do tej wolności, którą otrzymaliśmy z rąk wybawicielskiej armii generała Hallera – kontynuuje Zbigniew Fiderewicz. – Będzie to zapewne niełatwe wyzwanie dla rady programowej festiwalu, żeby także ten temat pojawił się na tutejszych deskach, ale wierzę, że się to uda. Przyłączam się także do podziękowań pod adresem dyrekcji, organizatorów i pracowników Baja Pomorskiego za tegoroczne wydarzenie. Dziękuję także Państwu, którzy przez 3 dni uczestniczyli w tym wyjątkowym Festiwalu.

34. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

– Irena Jun – laureatka nagrody Kapituły X Oddziału ZASP – Stowarzyszenie, za najlepszą kreację aktorską, oraz nagrody Kapituły Antoniego Słocińskiego

– Wiesław Komasa – laureat nagrody Kapituły Akredytowanych Dziennikarzy.

fot. Adam Zakrzewski

https://www.torun.pl/pl/baj-pelen-monodramow

Leave a Reply