Twórcy w sprawie procedury odwołania Agnieszki Kawy

Tarnów, 28 X 2019

List otwarty twórców polskiego filmu w sprawie procedury odwołania Agnieszki Kawy ze stanowiska dyrektora Centrum Sztuki Mościce

Szanowny Pan

Witold Kozłowski

Marszałek Województwa Małopolskiego

Od kilku tygodni trwa ożywiona dyskusja na temat przyszłości Centrum Sztuki Mościce (CSM) w Tarnowie – instytucji marszałkowskiej prowadzonej przez Panią dyrektor Agnieszkę Kawę, wobec której została wszczęta procedura odwołania z pełnionej funkcji.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat odwiedzaliśmy Centrum Sztuki Mościce i kino „Millennium” w Tarnowie wielokrotnie – byliśmy gośćmi cyklu „Goście Łukasza Maciejewskiego”, ale o działalności Pani Agnieszki Kawy słyszeliśmy również przy wielu innych okazjach.

Mamy pełną świadomość, że dyrektor Kawa obejmowała stanowisko w bardzo trudnym momencie, kiedy kondycja finansowa i oferta kulturalna CSM pozostawiały wiele do życzenia. Na przestrzeni ostatnich lat, udowodniła jednak, że jest znakomitą menadżerką kultury, inicjatorką wielu wyjątkowych inicjatyw artystycznych, dzięki którym Centrum Sztuki Mościce – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, jest dzisiaj jedną z wiodących tego typu placówek w Polsce. Pani Agnieszka wprowadziła autorski program odbudowy materialnej i programowej, reorganizacji i prowadzenia instytucji. Za jej dyrekcji udało się pozyskać 30 milionów złotych na remont siedziby Centrum Sztuki Mościce, której ostatnim akcentem było otwarcie w ubiegłym roku odnowionej sali widowiskowej i kinowej. Inwestycja ta zdobyła niedawno prestiżowy tytuł „Modernizacji Roku” w dziedzinie kultury w Polsce.

W ciągu dwunastu lat działalności Pani Kawy, diametralnie zmienił się profil instytucji. Z przyzakładowego, słabo wyposażonego i działającego domu kultury – „Centrum Sztuki Mościce” stało się ważnym miejscem spotkań artystów i wymiany kulturalnej. Film, teatr, muzyka, taniec, malarstwo, ale także zespoły ludowe, bogata oferta warsztatów i spotkań adresowana dla tarnowian i gości: centrum łączy dzisiaj różne dyscypliny sztuki od poezji, muzyki klasycznej, folkloru, po innowacyjne projekty muzyki jazzowej, tańca współczesnego, wideo i fotografii.

Nasze uznanie budzi zarówno różnorodność i jakość kulturalnej oferty Centrum Sztuki (festiwale ArtFest, Musica Poetica, Scena Otwarta), jak i zainteresowanie ową ofertą mieszkańców Tarnowa – roczna frekwencja na imprezach organizowanych przez CSM przekracza dwieście tysięcy osób.

Jako znający to miejsce artyści polskiego filmu pragniemy serdecznie podziękować Pani dyrektor Agnieszce Kawie za dotychczasową działalność, a gratulując osiągnięć, wierzymy, że Jej praca na rzecz Tarnowa i sztuki nadal będzie kontynuowana. W tak trudnych dla Polski i dla kultury czasach, nie możemy pozwolić sobie na rezygnowanie z talentu osoby tak utalentowanej, uczciwej i oddanej Tarnowowi i Małopolsce.

Prosimy Pana Marszałka o wzięcie pod uwagę naszej opinii – ludzi filmu – i ochronę kreowanego przez Agnieszkę Kawę kulturotwórczego, przynoszącego splendor Tarnowowi i Polsce miejsca.

Sygnatariusze:

Agnieszka Holland – reżyserka

Paweł Pawlikowski – reżyser

Andrzej Seweryn – aktor

Danuta Stenka – aktorka, rektor AST w Krakowie

Dorota Segda – aktorka

Magdalena Zawadzka – aktorka

Bartłomiej Topa – aktor

Joanna Kulig – aktorka

Marcin Dorociński – aktor

Mariusz Grzegorzek – reżyser, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi

Magdalena Łazarkiewicz – reżyserka

Maciej Stuhr – aktor

Dawid Ogrodnik – aktor

Piotr Adamczyk – aktor

Karolina Gruszka – aktorka

Łukasz Simlat – aktor

Grażyna Błęcka Kolska – aktorka

Jolanta Fraszyńska – aktorka

Iza Kuna – aktorka

Katarzyna Adamik – reżyserka

Katarzyna Gniewkowska – aktorka

Joanna Kos Krauze – reżyserka

Piotr Głowacki – aktor

Paweł Domagała – aktor, wokalista

Jowita Budnik – aktorka

Olga Bołądź – aktorka

Marcin Kwaśny – aktor

Maciej Bochniak – reżyser

Iwona Socha – śpiewaczka

Iwan Wyrypajew – reżyser

Patrycja Mnich – pisarka, scenarzystka

Tomasz Cyz – reżyser, muzykolog

Jolanta Dylewska – autorka zdjęć

Adam Woronowicz – aktor

Olga Chajdas – reżyserka

Marcin Hycnar – reżyser, aktor

{fot. Dariusz Zaród}

Leave a Reply