„Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej powraca do Los Angeles

STUDIO występuje w prestiżowym REDCAT w Kalifornii.

Zespoły artystyczne STUDIO teatrgalerii i Calarts Center for New Performance po raz kolejny łączą siły. Od 18 października spektakl w angielskiej wersji językowej i w międzynarodowej obsadzie będzie można oglądać na jednej z najważniejszych scen teatralnych na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. „Witkacy/Two-Headed Calf” zostanie zagrany dla amerykańskiej publiczności siedmiokrotnie.

REDCAT (Roy and Edna Disney / CalArts Theatre) to interdyscyplinarne centrum sztuki współczesnej w Los Angeles, znajdujące się w kompleksie Walt Disney Concert Hall.
Otwarty w listopadzie 2003 r., prezentujący najważniejsze i najbardziej intrygujące prace teatralne, plastyczne i audiowizualne z całego świata, REDCAT szybko stał się jedną z najbardziej cenionych przestrzeni artystycznych w Stanach Zjednoczonych.

Artyści z Polski oraz CalArts eksplorują twórczość Witkacego i zderzają ją z dziką przyrodą Kalifornii. Projekt ten łączy estetykę Witkiewicza z tym, co najlepsze w hollywoodzkim, artystycznym kinie, będącym od zawsze w bliskim związku z naturą. W celu zapewnienia dobrej recepcji spektaklu wśród publiczności amerykańskiej, dostrojenia języka i oddania kontekstu kulturowego, klimatu i charakteru twórczości Witkacego, w warstwie literackiej wykorzystane zostaną wybitne tłumaczenia autorstwa Daniela Geroulda, uhonorowanego licznymi nagrodami za całokształt działalności przekładowej i naukowej.

WITKACY/TWO-HEADED CALF to efekt ponad dwuletniej współpracy STUDIO i CalArts Center for New Performance. Przedstawienie sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Premiera amerykańska odbyła się 28 listopada 2018 w Los Angeles. Premiera polska – 15 lutego 2019 w Warszawie.

Październikowe pokazy w REDCAT odbywają się dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

[fot. Rafał Nowak]

Leave a Reply