Fredro i Moniuszko razem na scenie

Niezwykłe połączenie tekstu i muzyki – Aleksander Fredro i Stanisław Moniuszko zaproszą widzów na spektakl pełen humoru i nieprzewidzianych sytuacji. A wszystko dzięki inicjatywie członków Fundacji im. Stanisława Moniuszki (m.in. potomków kompozytora) w roku 200 rocznicy urodzin Moniuszki oraz twórcom przedstawienia.

Uroczysta premiera spektaklu „Sto szaleństw, czyli świeczka zgasła” odbędzie się w Wawerskim Centrum Kultury 7 września 2019 r., o godz. 19.00.

W przedstawieniu obejrzymy jednoaktówkę „Świeczka zgasła” i zabawny utwór sceniczny „Nowy Don Kiszot, czyli Sto szaleństw” Aleksandra Fredry. To do tej krotochwili muzykę skomponował młody Stanisław Moniuszko. .

Spektakl, który powstał z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki jest autorskim połączeniem sztuki Aleksandra Fredy i muzyki Stanisława Moniuszki.

„Sto szaleństw, czyli świeczka zgasła” to opowieść o dojrzewaniu do miłości, przezabawna i inteligentna komedia muzyczna. Pieśni wykonywane na żywo przy akompaniamencie fortepianu, brawurowa gra aktorska i mnóstwo prześmiesznych pomyłek gwarantują doskonałą zabawę.

Temat z pozoru banalny. Kraksa pocztowego dyliżansu zmusza dwoje podróżnych do spędzenia nocy w leśnej chatce na odludziu. Obcy sobie podróżni na początku zupełnie nie są sobą zainteresowani. Przewrotny humor sztuki polega na przeciwstawieniu dwóch, zupełnie odmiennych etapów ich relacji. Początkowo, w ciemności, gdy nie widzą swoich twarzy, mają o sobie zdecydowanie niekorzystne wyobrażenia i traktują się bardzo obcesowo. On uważa, że jego przypadkowa towarzyszka to stara dewotka, ona zaś nazywa go gburem. Sytuacja zmienia się diametralnie gdy zauważają, że są dla siebie nawzajem bardzo atrakcyjni. Co wydarzy się między Jadwigą i Władysławem, skoro jak sam autor twierdzi, świeczka zgasła? Opowieść jest pełna optymizmu oraz dająca wiarę w to, że w ciemności zawsze można odnaleźć drogę. Szczególnym dodatkiem do tej historii o miłości jest piękna i mało znana muzyka Stanisława Moniuszki.

Zapraszamy w sobotę, 7 września, o godzinie 19.00 do Wawerskiego Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1 a w Warszawie.

Wstęp bezpłatny,

wejściówki do pobrania pod poniższym linkiem:

http://www.wck-wawer.pl/kasa-biletowa

Przed spektaklem, od godziny 18.00 do dyspozycji gości będą potomkowie Stanisława Moniuszki: Elżbieta Janowska-Moniuszko i Stanisław Wójcik. To oni właśnie – w roku Stanisława Moniuszki – wpadli na pomysł realizacji sztuki teatralnej z muzyką swojego przodka.

Premiera spektaklu została objęta Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Realizatorzy spektaklu:

Scenariusz i reżyseria – Szczepan Szczykno

Scenografia i kostiumy – Izabella Toroniewicz, Ewa Cyngot

Aktorzy – Elżbieta Pejko, Joanna Dunas, Patryk Pawlak i Adam Wnuczko

Sopran – Anna Maria Adamiak

Akompaniament – Andrzej Frołow, Jerzy Ostrowski

Produkcja: Fundacja im. Stanisława Moniuszki

Fundacja im. Stanisława Moniuszki została założona przez potomków kompozytora: Elżbietę Janowską – Moniuszko i Stanisława Wójcika.

Fundacja zajmuje się popularyzacją – w Polsce i za granicą – wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki.

Założyciele Fundacji zgodnie twierdzą, że to rok 2019, ogłoszony przez polski Parlament i przez UNESCO Rokiem Stanisława Moniuszki zainspirował ich do produkcji sztuki teatralnej z muzyką ich Przodka.

ww.stanislawmoniuszko.com

www.kulturalnapolska.org

www.stao.com.pl

www.wck-wawer.pl

A widzom polecamy finałową pieśń przedstawienia, która ciągle jest aktualnym przesłaniem dla Polek i Polaków.

Między swemi w swojej ziemi

Żyjmy zgodnie i swobodnie.

Tylko miłość stałość cnoty

Mogą wrócić nam wiek złoty.

Barbara Janiszewska

Leave a Reply