NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN w WARSawie

W Teatrze WARSawy na Scenie Debiutów spektakl na motywach powieści Ericha Marii Remarque w reżyserii Karoliny Kirsz:

Wzniosłość? Męstwo? Przygoda? Patriotyczny obłęd? Grupa uczniów zostaje namówiona do spełnienie patriotycznego obowiązku. Mamieni wizją bohaterstwa i wielkimi słowami o wspólnej sprawie zaciągają się do armii, by poznać, czym jest śmierć w okopach, wszy, głód i szeroko rozwarte oczy zabijanego wroga. Czym jest ból i amputowanie kończyn, czym jest strach i bestialstwo. Zostają z nich strzępy i kikuty, ponieważ pokłóciło się kilku możnych tego świata i przyszedł czas, aby wyrównać rachunki…

Trwający obecnie okres pokoju jest najdłuższym w historii Polski i Europy Jesteśmy kolejnym pokoleniem które nie zaznało wojny, jej okrucieństwa i przemocy. I staliśmy się tym znudzeni. Rozwija się kult wojny jako niezwykłej przygody i kult wojowników-superbohaterów. Wokół pełno gier wideo czy rekonstrukcji wojennych. Wojna znów staje się zabawą i poezją. Trzeba przypomnieć czym tak naprawdę jest.

Wojna sprawia, że dotychczasowy system wartości staje się śmieszny i nieprzydatny. To doświadczenie, którego nie da się wymazać i które determinuje wszelkie międzyludzkie relacje i zachowania. Wojna zostaje w człowieku o wiele dłużej niż trwają same zmagania wojenne. Spektakl to niekończące się echa z frontu, to opowieść o zabijaniu w pojedynczych kadrach.

Scenariusz i reżyseria: Karolina Kirsz

Scenografia i kostiumy: Ola Sempruch

Muzyka: Jacek Mazurkiewicz

Asystent reżysera: Aleksandra Matlingiewicz

Obsada:

Rafał Gorczyca

Filip Krupa

Aleksandra Matlingiewicz

Jolanta Olszewska

Karol Olszewski

Radomir Respondek

Leave a Reply