KOBIETA, KTÓRA WPADŁA NA DRZWI

Pomysł związania tekstu irlandzkiego pisarza z piosenkami Sinead O’Connor okazał się niezwykle twórczy. Muzyka nie tylko studzi i porządkuje emocje, ale podnosi je na wyższy poziom dzięki wyrafinowanym aranżom (Michał Lamża). Gęsta, hiperrealistyczna, niestroniąca od brutalności proza Roddy’ego Doyle’a nabiera dzięki temu wymiaru metafory. Tchnąca autentycznością opowieść 40-letniej kobiety, Pauli Spencer z ubogiej dzielnicy Dublina, staje się czymś więcej niż tylko uwalniającą od ciężaru doświadczeń spowiedzią. Aneta Todorczuk jako Paula gwałtownie wyrzuca z siebie wspomnienia, jakby chciała się ich nareszcie pozbyć. To koszmary z twardego życia dorastającej dziewczyny, a potem kochanki, matki, żony, przepracowanej sprzątaczki, przez cale lata maltretowanej przez męża, a mimo to opłakującej jego śmierć.

Muzodram Anety Todorczuk, pokonującej tysiące słów rwącego strumienia świadomości i przenikającej poruszającą interpretacją poetycki świat O’Connor, jest przejmującym wołaniem przeciw przemocy. Aktorka zachwyca skalą swoich możliwości, otwierając psychologiczne głębie kryjące się w bohaterce. Bo to także jej opowieść o potrzebie akceptacji, uznania, szacunku dla każdego człowieka, podjęta w obronie tzw. ludzi nieważnych.

tm

KOBIETA, KTÓRA WPADŁA NA DRZWI Roddy’ego Doyle’a, tłum. Tomasz Bieroń, scenariusz i reżyseria Adam Sajnuk, aranżacje Michał Lamża, tłumaczenie piosenek Sinead O’Connor Pola Mikołajczyk, występuje Aneta Todorczuk z zespołem muzycznym w składzie: Joachim Łuczak (skrzypce), Wojciech Gumiński (kontrabas), Szymon Linette (instrumenty perkusyjne) i Michał Lamża (instrumenty klawiszowe), Teatr WARSawy, premiera 19 czerwca 2019

Leave a Reply