Światowy Dzień Uchodźcy w TR Warszawa

Już po raz drugi TR Warszawa wraz z innymi instytucjami, organizacjami i urzędami z Polski i z zagranicy włącza się do międzynarodowej akcji na rzecz solidarności i tolerancji, organizowanej z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

20 czerwca przed wejściem do budynków instytucji, biur i urzędów w całej Polsce wywieszone zostaną pomarańczowe flagi z czarnym paskiem, metaforycznie odnoszące się do kamizelki ratunkowej, zaprojektowane przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said.Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiło w 2000 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Światowy Dzień Uchodźcy ma uświadamiać społeczeństwom na całym świecie, z jakimi problemami borykają się osoby zmuszone do opuszczenia ojczystych krajów na skutek wojen, kryzysów humanitarnych, czy prześladowań politycznych.

Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem, którą zaprojektowała Yara Said, artystka wizualna syryjskiego pochodzenia, metaforycznie odnosi się do kamizelki ratunkowej, symbolizując solidarność ze wszystkimi, którzy zmuszeni są uciekać z rodzimych krajów i ryzykują wyczerpującą podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

W związku z narastającą ksenofobią, coraz częstszymi atakami rasistowskimi oraz populistycznym wykorzystywaniem różnic kulturowych w działaniach przedwyborczych, wymiar Światowego Dnia Uchodźcy nabiera w Polsce coraz istotniejszego znaczenia. Instytucje kultury, uczelnie, czy urzędy powinny nadawać ton debacie publicznej i propagować demokratyczne wartości: szacunek dla odmienności, dbałość o ludzką godność, empatię i obywatelską odpowiedzialność. Dlatego obok realnej pomocy niesionej uchodźcom, równie istotne stają się projekty artystyczne i edukacyjne na rzecz solidarności i tolerancji.

Ogólnopolskim koordynatorem akcji jest Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie (w ramach projektu „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe”, realizowanego we współpracy z Fundacją Strefa WolnoSłowa i Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego pod auspicjami programu „Kreatywna Europa”).

W 2018 roku na apel Teatru Powszechnego odpowiedziało ponad 80 instytucji i organizacji: teatrów, muzeów, uczelni, stowarzyszeń, redakcji i urzędów, nie tylko z Warszawy, ale także z Krakowa, Poznania, Bydgoszczy, Zielonej Góry i Lublina. Do udziału w tegorocznej ogólnopolskiej akcji Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera zaprosił także instytucje europejskie z Niemiec, Szwecji, Włoch, Francji czy Grecji.

Materiał nadesłany
19-06-2019

Leave a Reply