Reinterpretacje klasyki w teatrach górnośląskich

Reinterpretacje klasyki w teatrach górnośląskich

„Dziecko Rosemary” to jeden z najbardziej znanych filmów Romana Polańskiego. Dialog z legendarnym dziełem podejmie Wojciech Faruga, który w Teatrze Śląskim w Katowicach przygotowuje spektakl Rosemary (fot.) na podstawie tekstu Magdy Fertacz (premiera: 5 kwietnia). Twórcy deklarują, że nie tylko chcą rozprawić się z filmem Polańskiego i dokonać jego rekonstrukcji, ale również oddać głos bohaterce, która – inaczej niż w wersji filmowej – będzie się mierzyć nie tyle ze złem metafizycznym, co pochodzącym od człowieka.

Do konfrontacji z legendarnym utworem przygotowuje się również Remigiusz Brzyk, który w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu pracuje nad spektaklem Między ustami a brzegiem pucharu na podstawie książki Marii Rodziewczówny. Tematem, a zarazem bohaterką przedstawienia, będzie zarówno poczytna powieść, jak i jej autorka, żyjąca w miłosnym związku z dwiema kobietami. Artyści zamierzają przyjrzeć się też czytelniczkom tego niezwykle popularnego w różnych pokoleniach romansu. Premiera planowana jest na 17 maja.

W końcówce sezonu na pewno warto zwrócić uwagę na widowisko Miasto we krwi według kronik królewskich Williama Shakespeare’a, które w Teatrze Miejskim w Gliwicach reżyseruje Jacek Głomb. Premiera spektaklu o współczesnej walce o władzę i ludzkich namiętnościach odbędzie się 17 maja na Scenie w Ruinach Teatru Victoria, znanej lokalnym teatromanom z niepowtarzalnego klimatu. Autorem scenariusza jest Robert Urbański, a scenografię i kostiumy przygotowuje stale współpracująca z Głombem Małgorzata Bulanada. Muzykę do spektaklu przygotowuje Orkiestra Kormorany.

Opr. Aneta Głowacka

 

Tymczasem Teatr Nowy w Zabrzu 7 kwietnia pokaże polską prapremierę TAJEMNIC NAMIĘTNOŚCI Patrica Vertelaux`a. Tłumaczenie: Ewa Rogala, reżyseria: Henryk Jacek Schoen.

Od teatru:
Małżeństwo z dwudziestoletnim stażem… Żona biegająca po butikach i mąż – Profesor szukający szczęścia w grach losowych… Szara codzienność… W świat małżonków wkrada się rutyna i znudzenie… ale mężczyzna znajduje nowy, ekscytujący „element” codziennego życia w postaci… kochanki. Dużo młodszej studentki, która zatrudnia się w domu głównych bohaterów, jako sprzątaczka. I … rozpoczyna się ciąg zabawnych wydarzeń, w które wplątany zostaje syn … i wieloletni przyjaciel rodziny… A co z tego wyniknie? Musicie Państwo zobaczyć sami!!!

Obsada: Sławomir Maciejewski (gościnnie), Danuta Lewandowska, Dagmara Noszczyk, Jarosław Karpuk, Mateusz Lisiecki-Waligórski.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply