KOCHAM BAŁTYK

Agnieszka Przepiórska zdążyła przyzwyczaić widzów do swoich odważnych monodramów feministycznych. Teraz jednak, po trzech monodramach „do płakania” („I tak będą święta”, 2012, „Tato nie wraca”, 2013, i „Wojna to tylko kwiat”, 2016) daje spektakl „do śmiechu”, który sama kwalifikuje do gatunku one woman comedy show. Nie chodzi w nim bowiem o przedstawienie jakiejś historii czy też głębinową analizę postaci, ale raczej o zabawną prezentację sytuacji, z jakimi styka się bohaterka – w tym wypadku kobieta na wakacjach nad polskim Bałtykiem z dwójką dzieciaków. Jak takie wakacje wyglądają, każdy wie, a inteligentny tekst Zofii Papużanki w brawurowym wykonaniu Przepiórskiej to potwierdza.

Aktorka swój komediowy talent szlifowała w ostatnich latach w programach kabaretu „Pożar w Burdelu”, toteż w swoim pierwszym, jak zapowiada, spektaklu własnego teatru jednej aktorki FURIOSO, natychmiast zdobywa publiczność. W otoczeniu krokodyli z plastyku, dmuchanych piłek i rozmaitych wakacyjnych utensyliów przedstawia całą kolekcję typowych wakacyjnych udręk, plażowych utarczek i znajomości. Wszystko ją skłania do podjęcia ostatecznej decyzji, że już nigdy więcej nad Bałtyk w roli nadopiekuńczej matki się nie wybierze. Po czym wyrusza za rok w to samo miejsce o tej samej porze.

KOCHAM BAŁTYK Zofii Papużanki, wykonanie i reżyseria Agnieszka Przepiórska, współpraca reżyserska Anna Gryszkówna, scenografia i kostiumy Grupa Mixer, choreografia Arkadiusz Buszko, Teatr Furioso, Klub Komediowy, spektakl 12 marca 2019

[tm]

Leave a Reply