Zofia Czerwińska nie żyje

13 marca 2019 zmarła Zofia Czerwińska (85), aktorka przede wszystkim estradowa, filmowa i telewizyjna, a także teatralna. Po ukończeniu w 1957 krakowskiej PWST i sezonie spędzonym w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, kolejne dwa oddała Teatrowi Wybrzeże, potem występowała w teatrach warszawskich, przede wszystkim w Teatrze Syrena.

W filmie debiutowała w 1954 rolą barmanki Loli w filmie POKOLENIE Andrzeja Wajdy. W jej filmografii są takie tytuły jak POPIÓŁ I DIAMENT Wajdy, LEKARSTWO NA MIŁOŚĆ Batorego, EROICA Munka, REJS Piwowskiego czy POSZUKIWANY, POSZUKIWANA i MIŚ Barei. Zagrała w ponad 70 filmach, największą popularność przyniosły jej role serialowe, a przede wszystkim Zosia Nowosielska w CZTERDZIESTOLATKU.
W 2008 roku aktorka odebrała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zdjęcie Zofia Czerwińskiej tak podpisała Mariusz Szczygieł:

„Tym zdjęciem i torbą była zachwycona. Zrobiłem je w foyer Jej ukochanego Teatru Syrena na premierze „Czarownic z Eastwick”. Czarownica, to było Jej ulubione stworzenie zaraz po psach i kotach.
– Na pogrzebie ma być śpiewana „My way”… Macie mnie pochować w różowej urnie, pamiętaj Mariuszek, bo do twarzy mi w różowym!
Będzie, Zosiu. Wszystko dla Ciebie!
💗ZOFIA CZERWIŃSKA 1933-2019.

Leave a Reply