Teatroteka Fest już w najbliższy piątek

Już 1 marca rusza festiwal TEATROTEKA FEST – przegląd współczesnych polskich tekstów dramatycznych, zekranizowanych przez twórców młodego pokolenia.

Premierowe pokazy oceni publiczność, dziennikarze oraz Jury – m.in. laureatka Grand Prix II edycji festiwalu, reżyserka – Daria Kopiec, operator Michał Sobociński i aktor Borys Szyc.

Dwa festiwalowe miejsca – Teatr Collegium Nobilium i Kino Syrena Muzeum Warszawy – oraz 10 zupełnie nowych ekranizacji we współpracy z profesjonalistami z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wstęp na festiwal – tak jak w latach poprzednich – będzie bezpłatny.

Festiwal TEATROTEKA FEST to jednak dużo więcej niż projekcje. 1 marca na scenie teatru wystąpi Marcin Wasilewski Trio – zespół jazzowy od 25 lat odnoszący sukcesy w kraju i zagranicą. W przerwach między seansami zachęcamy do obejrzenia multimedialnej wystawy zdjęć, pokazujących pracę na planie. Po każdym pokazie w Collegium Nobilium odbędą się również rozmowy z twórcami – reżyserami, autorami tekstów i aktorami. Działać będzie też zaaranżowana specjalnie na festiwal kawiarenka.

Harmonogram festiwalu został ułożony w taki sposób, aby w pokazach – które równolegle odbywać się będą w dwóch sąsiadujących miejscach – mogło uczestniczyć jak najwięcej widzów, także zagranicznych, wszystkie projekcje wyświetlane będą bowiem z angielskimi napisami.

TEATROTEKA FEST to również rywalizacja konkursowa. W tym roku Grand Prix festiwalu oraz laureatów 11 kategorii wskażą: Barbara Hanicka (scenografka), Daria Kopiec (reżyserka, laureatka Grand Prix II edycji TEATROTEKI FEST), Michał Komar (pisarz, wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS), Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramatopisarka), Michał Sobociński (operator filmowy), Borys Szyc (aktor).

Widzowie festiwalowych seansów mogą przyznać także swoją nagrodę dla najlepszego spektaklu. Głosowanie online będzie aktywne podczas trwania festiwalu na stronie www.teatroteka.com.pl. Chętni będą mogli oddać głos również za pośrednictwem tabletów udostępnionych w obu miejscach pokazów.

Do tej pory w ramach TEATROTEKI FEST pokazano 35 ekranizacji tekstów dramatycznych, które wskazywały, jak bliskie – pod względem formalnym i technicznym – mogą być związki teatru z kinem. Obejrzało je ponad pięć tysięcy widzów. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, festiwal obecny będzie także na portalu e-teatr, e-teatr.tv oraz w mediach społecznościowych. Na Facebooku, Instagramie i YouTube (kanał Teatroteka Fest) znajdą się nie tylko zapowiedzi projekcji, rozmowy z twórcami, relacje i zdjęcia pokazujące, co działo się na festiwalu każdego dnia, ale także duża porcja materiałów z „festiwalowego off-u”.

Ekranizacje spektakli, nagrodzone przez jurorów III edycji TEATROTEKI FEST, zostaną zaprezentowane w kolejny weekend (9-10 marca) w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W ubiegłym roku prace laureatów TEATROTEKI FEST gościły m.in. na festiwalach: Horyniec-Zdrój Artfestiwal i Nowe Horyzonty oraz podróżowały po Polsce w ramach współpracy z programem TEATR POLSKA. Od ponad czterech lat projekcje odbywają się też raz w miesiącu w siedzibie Instytutu Teatralnego.

____________________________

Organizatorami festiwalu TEATROTEKA FEST są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych (producent cyklu „Teatroteka WFDiF”), Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współorganizatorem festiwalu jest Muzeum Warszawy. Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Materiał e-teatr
25-02-2019

Leave a Reply