Najnowsze premiery w Olsztynie

29 grudnia na Scenie Dużej olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza  miał premierę komedii Ray`a Cooney`a  WSZYSTKO W RODZINIE. Przekład: Elżbieta Woźniak , reżyseria: Giovanny Castellanos, scenografia: Wojciech Stefaniak, muzyka: Marcin Rumiński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska.

Od teatru:

Wszystko w rodzinie to prawdziwy rarytas dla miłośników spektaklu „Boeing, boeing”. Akcja sztuki rozgrywa się w szpitalu św. Andrzeja w Londynie, w którym odbywa się kongres neurologów. Jednocześnie w szpitalu trwają próby do gwiazdkowego przedstawienia przygotowywanego przez personel dla pacjentów. Pech chciał, że tego samego dnia, Dr Mortimore – neurolog, który ma wygłosić ważny dla swej kariery wykład na zjeździe, dowiaduje się, że w szpitalu przebywa jego nieślubny, prawie dorosły już syn, o którego istnieniu nie miał dotychczas pojęcia. Dr Dawid, który pędzi życie szczęśliwego małżonka i szanowanego obywatela, stara się więc wybrnąć jakoś z zaistniałej sytuacji, aby móc spokojnie wystąpić na kongresie. Wymyśla więc niezliczone sposoby, by ukryć niewygodną prawdę. Pierwsze niewinne kłamstwo uruchamia cała ich lawinę, doprowadzając do wielu absurdalnych sytuacji. Na scenie pojawi się szereg postaci, które zostaną wciągnięte w intrygi Dr Morimore’a. Efektem wydarzeń będą lawiny śmiechu na widowni. Sztuka została okrzyknięta najzabawniejszą farsą Ray’a Cooney’a – angielskiego mistrza farsy.

Natomiast 12 stycznia olsztyński teatr zaprasza na premierę sztuki JAK TY UWAŻASZ SŁOWO MIŁOŚĆ na podstawie fragmentów „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego. Reżyseria i opracowanie muzyczne: Krzysztof Popiołek, scenografia i kostiumy: Anna Wołoszczuk.

Stary ojciec umiera, z domu dzieciństwa trzeba się wyprowadzić, ale jest jeszcze ten jeden, ostatni dzień – dzień pogrzebu i stypy, dzień końca. Jechało się tu długo i z daleka, po to, żeby zobaczyć tak dawno nie widziane twarze. Żeby móc powiedzieć rzeczy, których się sobie dotąd nie mówiło. Rano znowu wszystko się skończy: wyjedziemy i tym razem już się nie zobaczymy. Znane jest dobrze to uczucie końca – kiedy patrzy się przez okno na swój kochany widok, chce się w niego wpatrzyć, zapamiętać całym sobą, bo on nie będzie już za chwilę nasz. Już będą go patrzyły inne oczy. Już tu nie wejdziemy, do tego domu, tego mieszkania. Jeszcze czasem przyjdzie się pod to okno, ale już zawsze – od drugiej strony, z zewnątrz. Ile jest takich okien, pod którymi raz na czas wystawa się nocami. I wyobraża się sobie, kto dzisiaj jest tam w środku, na naszym miejscu.

Wystąpią studenci Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie  : Marta Jogunica, Michał Felczak, Filip Toroński, Piotr Tymczak.

 

Poza tym teatr zawiadamia : Wystartowały próby do spektaklu Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią… opartego na pieśniach Stanisława Moniuszki.

To nieprzypadkowy wybór, bowiem rok 2019 ogłoszony został Rokiem Moniuszkowskim, podczas którego obchodzili będziemy 200 rocznicę urodzin kompozytora.

Przedstawienie wyreżyseruje prof. dr hab. Barbara Dziekan-Vajda.

Na Scenie Dużej naszego Teatru zobaczymy m.in. Agnieszkę Castellanos-Pawlak, Joannę Fertacz, Ewę Pałuska-Szozdę, Mariana Czarkowskiego czy Cezarego Ilczynę.

Premierę zaplanowano na 8 marca 2019 roku.

 Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply