Tarnowska piaskownica i Gombrowicz

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie 12.01.2019 zaprasza na podwójną premierę pt. PIASKOWNICA/PIERWSZY RAZ Michała Walczaka. Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz, scenografia: Wojciech Stefaniak,kostiumy: Adriana Kustra,
wideo: Maciej Rybski, reżyseria światła: Piotr Pawlik.

Obsada:

Piaskownica” Scena Underground,
występują: Katarzyna Pośpiech, Filip Kowalczyk

„Pierwszy raz” Mała Scena,
występują: Ewa Jakubowicz, Fabian Kocięcki

Bohaterowie „Piaskownicy” i „Pierwszego razu” należą do pokolenia dwudziesto-, trzydziestolatków, którzy nie radzą sobie z dojrzałością, starają się uniknąć odpowiedzialności i samodzielności, marzą o stałych związkach, bojąc się jednocześnie uczuciowego zaangażowania. Autor obydwu tekstów, Michał Walczak – współtwórca kultowego warszawskiego kabaretu Pożar w Burdelu, opowiada o trudnych relacjach międzyludzkich z charakterystycznym dystansem i poczuciem humoru.

„Piaskownica” pokazuje, że stereotypy związane z płcią rodzą się już na poziomie zabawy, a dorośli doświadczając miłości prowadzą nieustanną walkę i w reakcjach są bardzo bliscy dzieciom.

Tragikomiczny „Pierwszy raz” gra z konwencją komedii romantycznej. Pragnienie prawdziwego zaangażowania bohaterów krępują kulturowe i społeczne wzorce, a sfera uczuciowości i intymności kształtowana jest przez kolorowe magazyny i media społecznościowe.

Te dwie jednoaktówki to różne odsłony tej samej historii o silnym pragnieniu miłości i jeszcze silniejszym strachu przed nią.

Teatr Solskiego nie poprzestaje na powyższej premierze i już 27 stycznia proponuje widzom premierę TRANS-ATLANTICO Witolda Gombrowicza. Scenariusz  na podstawie „Trans-Atlantyku” i „Dzienników 1953-1969” Witolda Gombrowicza stworzył reżyser Tomasz Gawron. Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek,
muzyka: Agnieszka Szczepaniak, choreografia: Wojciech Grudziński, projekcje: Jan Szymański.

O spektaklu:

W lipcu 1939 roku Witold Gombrowicz wsiadł na statek „Chrobry” płynący do Ameryki Południowej i nigdy nie powrócił do kraju. Zdumiewająca odmienność kulturowa upalnej i egzotycznej Argentyny pozwoliła dostrzec pisarzowi pochodzącemu ze szlacheckiej, hołdującej narodowym tradycjom, rodziny, jak bardzo my – Polacy wypieramy nasze pragnienia i namiętności w imię patriotycznego przymusu. Zderzenie polskości z południowym smakiem, konserwatywnego patriotyzmu z wolnością nowego życia na obczyźnie, rozbuchanej erotyki z ciasnym gorsetem narzucanych norm zaowocowało powieścią, w której Gombrowicz w przenikliwy i ironiczny sposób rozprawił się z narodowymi mitami, anachronizmami i stereotypami, powieścią, która jest, wciąż aktualną i bardzo w dzisiejszych czasach potrzebną, obroną niezależności jednostki i manifestacją indywidualizmu. Scenariusz spektaklu został uzupełniony o fragmenty „Dzienników” pisarza z pierwszych lat emigracji.

Obsada: Señora – Ewa Sąsiadek, Horacjo / Rembeliński – Maciej Babicz, Witold Gombrowicz – Aleksander Fiałek, Ignacy – Stefan Krzysztofiak, Baron – Jerzy Pal, Major Tomasz Kobrzycki – Ireneusz Pastuszak, Gonzalo – Tomasz Schimscheiner (gościnnie), Cieciszowski – Kamil Urban, Minister Feliks Kosiubidzki – Tomasz Wiśniewski.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply