W stronę nowego świata

W końcu września, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, przez zaledwie trzy dni (28-30.09.18) odbywać się będzie jedyny w swoim rodzaju festiwal – Szalone Dni Muzyki. Jego organizatorem jest Orkiestra Sinfonia Varsovia pod kierownictwem Janusza Marynowskiego, w której wykonaniu zabrzmi 6 koncertów.

Temat tegorocznej edycji Szalonych Dni Muzyki – „W stronę nowego świata” – koncentruje się na twórcach, których życiorysy naznaczone są emigracją. W tym kontekście warszawska odsłona festiwalu, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, kładzie szczególny nacisk na muzykę rodzimych kompozytorów.
Program festiwalu, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin, obejmuje zarówno dzieła, które na stałe wpisały się do kanonu kultury narodowej, jak również niestandardowe reinterpretacje klasyki w wykonaniu artystów młodego pokolenia.
W trakcie festiwalu po raz pierwszy zabrzmią kompozycje nagrodzone w konkursie „Warszawski polonez dla Niepodległej”. Po ostatnich akordach prawykonania zwycięskich utworów słuchacze będą mogli wziąć udział w uroczystym korowodzie, który poprowadzi przez ulice starego miasta zespół Promni.

W tegorocznych Szalonych Dniach Muzyki wystąpi 1000 wykonawców z całego świata w 55 koncertach, a 5 orkiestr zawodowych oraz 8 najlepszych orkiestr symfonicznych ze szkół muzycznych z całej Polski wykonają 24 koncerty symfoniczne.
Cechą charakterystyczna tego festiwalu jest to, że gwiazdy światowych scen występują w koncertach na równi z najzdolniejszymi młodymi wykonawcami. Oprócz tego, w trakcie festiwalu odbywa się wiele koncertów dla najmłodszych, specjalne koncerty dla rodzin z dziećmi oraz projekty multimedialne.

Krótkie koncerty, niskie ceny biletów (12–17zł) oraz atrakcyjny program sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń popularyzujących muzykę klasyczną na świecie.

Więcej informacji na stronie: www.szalonednimuzyki.pl

Leave a Reply