ŁUKASZ MACIEJEWSKI LAUREATEM NAGRODY POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ W KATEGORII „KSIĄŻKA ROKU”

Łukasz Maciejewski, autor książki „Aktorki. Odkrycia”, ex aequo z Barbarą Hollender za tom „Od Munka do Maślony”, zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Uroczysta gala odbyła się wczoraj podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nagrody PISF to jedyne wyróżnienia w Polsce przyznawane za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Była to już jedenasta edycja.

Łukasz Maciejewski:

We wtorek, podczas wspólnego śniadania, moja przyjaciółka, Basia Hollender, powiedziała mi: „”Wiesz Łukaszu o czym marzę skrycie? Żebyśmy dzisiaj otrzymali nagrodę razem, wspólnie”. Odpowiedziałem: „To zbyt piękne by mogło się wydarzyć”. A jednak – marzenie się spełniło.

Barbara Hollender, ikona polskiej krytyki filmowej i dziennikarstwa filmowego, za swoją wyjątkową opowieść o polskich reżyserach oraz moje „Aktorki. Odkrycia” otrzymały w tym roku ex aequo Nagrodę Polski Instytut Sztuki Filmowej w kategorii „najlepsza filmowa książka roku”.

Nie mogło być lepiej, nie mogło być piękniej.

Gratuluję wszystkim współlaureatom. Gratuluję z całego serca Basi.

Dziękuję bohaterkom moich opowieści, moim „Aktorkom”.

Bez Was ta piękna przygoda nie miałaby sensu.

Gratuluję wszystkim laureatom i nominowanym, wybór był niezwykle trudny. Sama selekcja nominowanych spośród tylu zgłoszeń była już dużym wyzwaniem. Wybór laureatów był jeszcze trudniejszy, w jednej kategorii nawet zaskakujący” – powiedział podczas Gali Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

Otrzymaliśmy 290 zgłoszeń, wszystkie nominowane osoby łączy jedno słowo: pasja. Bez tych osób polska kinematografia byłaby duża uboższa”.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej. To jedyne w Polsce nagrody przyznawane za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz za ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.

Łukasz Maciejewski był nominowany w tym roku w aż dwóch kategoriach – „książka o tematyce filmowej” oraz (jako dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy w Cieszynie”) w kategorii „promocja polskiego filmu za granicą”.

Pełna lista tegorocznych laureatów:

Laureaci 11. edycji Nagród PISF (za rok 2017)

Kino

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

Wydarzenie filmowe

Kinobus/Lubelszczyzna 2017

Promocja polskiego filmu za granicą

Loving Vincent za promocję filmu „Twój Vincent”

Krytyka filmowa

Łukasz Adamski

Książka o tematyce filmowej

Barbara Hollender, „Od Munka do Maślony”

Łukasz Maciejewski, „Aktorki. Odkrycia”

Edukacja filmowa

Warsztaty Operatorskie PSC i „FilmPRO”

Dystrybucja polskiego filmu

Best Film za krajową dystrybucję filmu „Młynarski. Piosenka finałowa”

Dyskusyjny Klub Filmowy

Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG”

Plakat filmowy

„Twój Vincent” Dorota Kobiela

Jedna myśl na temat “ŁUKASZ MACIEJEWSKI LAUREATEM NAGRODY POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ W KATEGORII „KSIĄŻKA ROKU”

Leave a Reply