Frajczyk talentem Trójki

Aktorka TR Warszawa, Monika Frajczyk została tegoroczną laureatką nagrody Talenty Trójki w kategorii TEATR. Do tej samej kategorii nominowana była także Małgorzata Wdowik – reżyserka „Strachu” i „Piłkarzy”, spektakli zrealizowanych w TR Warszawa.

Monika Frajczyk ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2015 roku. W zespole TR Warszawa jest od 1 stycznia 2018 roku; w TR zagrała swoje pierwsze role w „Strachu” w reż. Małgorzaty Wdowik oraz „Chince” w reż. Klaudii Hartung-Wójciak. Aktork zadebiutowała na scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie rolą w spektaklu „Skowyt” w reż. Macieja Podstawnego. Jeszcze podczas studiów, na 33. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymała wyróżnienie aktorskie za rolę Marusi w „Niech żyje wojna!!!” w reż. Moniki Strzępki. Od 2015 roku występowała w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie wcieliła się m.in. w postać Petry we „Wrogu ludu” (2015) w reż. Jana Klaty. Ta rola przyniosła jej wyróżnienie aktorskie na 55. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru w 2016 roku. U Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze zagrała również Pannę Młodą w „Weselu” (2017). Za wykreowanie postaci Yogi Śmiechu/Songhoy w „Triumfie woli” w reż. Moniki Strzępki otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 38. Warszawskich Spotkań Teatralnych.
Nagroda „Talenty Trójki” przyznawana jest przez Program Trzeci Polskiego Radia. Konkurs organizowany od 2010 roku organizowany jest dla twórców i twórczyń, będących na początku ich artystycznej drogi. W konkursie biorą udział młodzi, najbardziej obiecujący artyści – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. W tym roku Jury wybrało finalistów w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne. W kategorii Teatr w finale znaleźli się: Monika Frajczyk, Jan Sobolewski i Małgorzata Wdowik; w kategorii Film: Justyna Mytnik, Jakub Radej, Paulina Ziółkowska; a finalistami w kategorii Sztuki Wizualne zostali: Norbert Delman, Tomasz Pawłowski oraz Irmina Rusicka.

Leave a Reply