Scena Wolności i Mickiewicz w Słupsku

W Słupsku od 20 do 23 września 2018 zapowiadany jest przez Nowy Teatr Festiwal Scena Wolności. Lista zaproszonych spektakli :

20.09 CZWARTEK
17:30 – mała scena Nowy Teatr ul. Jana Pawła II 3
„Tlen” reż. A. Skorupa – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku (wydarzenie towarzyszące)
19:00 – duża scena Nowy Teatr ul. Jana Pawła II 3
„Caryca Katarzyna” reż. W. Rubin – Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach

21.09 PIĄTEK
17:30 – mała scena Nowy Teatr ul. Jana Pawła II 3
„Zakonnice odchodzą po cichu” reż. D. Kopiec – Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
19:00 – duża scena Nowy Teatr ul. Jana Pawła II 3
„Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” reż. P. Świątek – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku (wydarzenie towarzyszące)

22.09 SOBOTA
16:00 – Teatr Lalki Tęcza ul. L. Waryńskiego 2
„Trololo – przesłania najjaśniejsze” reż. M. Wojciechowska i M. Zakrzewski – Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
17:30 – mała scena Nowy Teatr ul. Jana Pawła II 3
„Lubiewo” reż. P. Sieklucki – Teatr Nowy Proxima w Krakowie
19:00 – duża scena Nowy Teatr ul. Jana Pawła II 3
„Kochanie zabiłam nasze koty” reż. R. Dziwisz – Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie

23.09 NIEDZIELA
16:00 – scena Teatru Rondo ul. ul. Niedziałkowskiego 5a
„Czekamy na Sygnał” reż. Ż. Gruszczyńska – Ogonowska i W. Rogowski – Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie/Stowarzyszenie Aktorzy po godzinach
17:30 – mała scena Nowy Teatr ul. Jana Pawła II 3
„Dyktanda” reż. A. Nowicka – Teatr Barakah w Krakowie
19:00 – duża scena Nowy Teatr ul. Jana Pawła II 3
„Klątwa” reż. O. Frljić – Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie

Spektakle oceni Jury w składzie: Tomasz Domagała, Tomasz Kireńczuk, Piotr Wyszomirski, Anna Sobiecka.

Dyrektor Nowego Teatru w Słupsku im. Witkacego, Dominik Nowak, zwraca się do publiczności następująco:

Szanowni Państwo,

W związku z rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości Miasto Słupsk i Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku postanowiły zorganizować festiwal teatralny pod hasłem „Scena wolności”. Impreza będzie miała formę przeglądu konkursowego i odbędzie się w dniach 20-23 września 2018 roku. W ramach festiwalu chcemy zaprezentować lokalnej publiczności wybrane przedstawienia teatrów dramatycznych z całej Polski, które w sposób szczególny dotyczą sytuacji społecznej w otaczającym nas świecie – zarówno dzisiaj jak i na przestrzeni ostatnich stu lat. Spektakle, które pokazują rolę jednostki wobec zmian politycznych i społecznych niezależnie od ceny, jaką trzeba było zapłacić za szeroko rozumianą wolność. Festiwalowi towarzyszyć będą działania okołoteatralne – wystawy, koncerty, imprezy, panele dyskusyjne, funkcjonować będzie klub festiwalowy a cała impreza zakończy się uroczystą galą z wręczeniem nagród – Bursztynowych niedźwiedzi (wzorowanych na neolitycznej figurce znalezionej ponad wiek temu w okolicy Słupska). Przedstawienia biorące udział w przeglądzie zostaną wyłonione spośród nadesłanych zgłoszeń. Jury złożone z krytyków i działaczy teatralnych przyzna nagrody najlepszemu spektaklowi festiwalu (20 000 zł), najlepszej aktorce (5 000 zł) i najlepszemu aktorowi (5 000 zł). Swojego zwycięzcę będzie też mogła wyłonić festiwalowa publiczność.
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest idealną okazją do zastanowienia się nad kondycją naszego społeczeństwa i pokazania nowoczesnej formy patriotyzmu. Przez cztery dni festiwalu będziemy językiem kultury i otwartej dyskusji wspólnie z wszystkimi uczestnikami i odbiorcami naszych działań patrzeć na ostatnie sto lat naszej historii. Historii kraju, który poprzednie 123 lata przetrwał właśnie dzięki kulturze. Serdecznie zachęcam wszystkich Państwa – zarówno widzów jak i artystów, do wzięcia udziału w naszej imprezie. Jestem przekonany, że deski Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku staną się jesienią tego roku, również dzięki Państwu, prawdziwą sceną wolności!

 

Natomiast w październiku, 06.10.2018, teatr zapowiada na Dużej Scenie premierę Pana Tadeusza A. Mickiewicza. Reżyseria: Dominik Nowak, asystent reżysera: Igor Chmielnik, muzyka: Bolesław Rawski, scenografia: Tomasz Brzeziński.

Obsada: Bożena Borek, Igor Chmielnik, Sławomir Głazek (gościnnie), Monika Janik, Adam Jędrosz, Jerzy Karnicki, Ireneusz Kaskiewicz, Krzysztof Kluzik, Wojciech Marcinkowski, Dominik Nowak, Hanna Piotrowska, Magdalena Płaneta.

Od teatru : „Pan Tadeusz” to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, z utworów w Polskiej literaturze. Nasza narodowa epopeja będąca baśniowym wspomnieniem nieistniejącego już świata, opisem wielkiej tęsknoty do wolnej ojczyzny, a jednocześnie gorzką refleksją na temat naszych narodowych przywar. Poemat absolutnie wyjątkowy – zwłaszcza w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply