Bernard Krawczyk nie żyje

Wczoraj (12 sierpnia 2018) zmarł wybitny aktor Bernard Krawczyk (87 lat). W pamięci widzów zapisał się rolami w filmach Kazimierza Kutza („Sól ziemi czarnej’, „Perła w koronie”). Swoją drogę zawodową związał z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. gdzie przez wiele lat grał z powodzeniem główne role w sztukach Fredry, Becketta, Ionesco, Mrożka i Gombrowicza. Do końca życia aktywny zawodowo na macierzystej scenie.

Dyrekcja Teatru Śląskiego żegna swojego aktora:

„Z ogromnym bólem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Bernarda Krawczyka (1931-2018), naszego aktora.

Mistrz, nestor, wybitny aktor, legenda śląskiej i polskiej sceny, wielki Ślązak, przyjaciel i ceniony artysta. Z ogromnym bólem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Bernarda Krawczyka (1931-2018), naszego aktora. Mistrz miał na swoim koncie kilkaset ról teatralnych, kilkadziesiąt filmowych, telewizyjnych i tysiące występów estradowych. Swoje 85. urodziny świętował na naszej Scenie Kameralnej monodramem Tadeusza Różewicza „Śmieszny staruszek”, w ostatnim czasie grał ważne role w takich spektaklach jak „Piąta strona świata”, „Wujek.81. Czarna ballada” oraz w najnowszej premierze pt. „Himalaje”.

Debiutował jeszcze podczas nauki w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim – w listopadzie 1952. W trakcie ponad 60 lat zagrał znaczące role teatralne, telewizyjne i filmowe w sztukach W. Szekspira, W. Gombrowicza, S. Becketta czy S. Mrożka. Za swoje kreacje otrzymał kilka Srebrnych i Złotych Masek. Do pracy zapraszali go dyrektorzy teatrów z Łodzi, Wrocławia i Warszawy, jednak nie zdecydował się na wyjazd. Urodzony w podczęstochowskim Podłężu Szlacheckim, za swoje miejsce na ziemi uważał Śląsk, a nade wszystko Mysłowice, gdzie spędził okupacyjne dzieciństwo i wczesną młodość. Aktor doskonale znany publiczności z ról filmowych, szczególnie z kultowych obrazów Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie”. Legenda śląskiego teatru i filmu, aktor nieustannie podejmujący nowe artystyczne wyzwania.

Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Informacje o uroczystościach pogrzebowych podamy w późniejszym czasie.

Dyrekcja i zespół Teatru Śląskiego”.

Leave a Reply