Najnowszy spektakl Iwana Wyrypajewa

Znakomici aktorzy, nowy język teatralny, aktualne pytania. Prapremiera „Irańskiej konferencji” Iwana Wyrypajewa już 14 września na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Iwan Wyrypajew, przez „The New York Timesa” nazwany najbardziej obiecującym dramatopisarzem Europy, wielokrotnie podejmował tzw. trudne tematy, nieodmiennie traktując je jako punkt wyjścia do rozmowy o niejednoznaczności świata XXI wieku. Jego znakiem rozpoznawczym jest połączenie dużej dawki humoru i inteligentnej ironii z ważkimi pytaniami i diagnozami współczesności. Widzowie pokochali go za przedstawienia, w których śmiech oraz zaduma harmonijnie się przeplatają. Wyrypajew, znany z oszczędnych, ascetycznych inscenizacji, w swoim najnowszym spektaklu, „Irańskiej konferencji”, wyraźnie kontynuuje eksperyment z językiem teatru i proponuje nowy sposób komunikacji z widzami. Najnowsze przedstawienie ma formę międzynarodowej konferencji naukowej.

Wyrypajew deklaruje: nie oceniam swoich bohaterów, słucham ich i zastanawiam się, czy i w jaki sposób oni słyszą siebie. Zapraszam widzów do debaty o komunikacji, rozwoju i duchowości w XXI wieku.

W „Irańskiej konferencji” cenieni aktorzy, m.in. Agata Buzek, Patrycja Soliman czy Juliusz Chrząstowski, Redbad Klynstra i Mariusz Zaniewski, wcielają się w uczestników odbywającej się w Kopenhadze konferencji naukowej poświęconej sytuacji Iranu. Naukowcy, dziennikarze, działacze społeczni, przedstawiciele władz, duchowni oraz irańska poetka, która po 20 latach spędzonych w areszcie domowym opuściła ojczyznę, spotykają się, aby na przykładzie Iranu rozmawiać o tym, czy i na jakich zasadach mogą się porozumieć ludzie wychowani w odmiennych tradycjach religijnych i społecznych. Duchowość i rozwój wewnętrzny, relacje między wiedzą i wiarą, rozumienie wolności, różnica między wiedzą a informacją – w ich wypowiedziach i polemikach odbija się wiele dylematów, z którymi mierzymy się w życiu codziennym. Sztuka jest intymnym dialogiem o otaczającym nas świecie i o nas samych.

Jak mówi autor: Iran i jego religia jest pretekstem do powiedzenia czegoś o nas wszystkich – czy umiemy ze sobą rozmawiać? Czym jest dla nas rozwój i postęp?

Dla Iwana Wyrypajewa inspiracją do napisania „Irańskiej konferencji” były kontakty ze środowiskiem uniwersyteckim na Uniwersytecie Stanforda, które zaprosiło go do debaty o wyzwaniach, problemach i diagnozach dotyczących życia społecznego w dobie błyskawicznego rozwoju technologii.

Prapremiera „Irańskiej konferencji” odbędzie się w piątek 14 września 2018 r. na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego. Bilety na kolejne spektakle dostępne są online: wwww.teatrdramatyczny.pl

„Irańska konferencja”

Autor tekstu i reżyser: Iwan Wyrypajew

Premiera: 14 września 2018 r., Teatr Dramatyczny, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Warszawa

Obsada:

lektorzy – Michał Klawiter / Anna Moskal, Astrid Petersen – Agata Buzek / Anna Moskal, Ojciec Augustyn – Redbad Klynstra, Magnus Tomsen – Philip Mogilnitzky, Shirin Shiraz – Patrycja Soliman / Justyna Kowalska, Emma Schmidt-Poulsen – Magdalena Górska, Gustaw Jensen – Mariusz Zaniewski, Daniel Christensen – Juliusz Chrząstowski, Philipp Rasmussen – Krzysztof Kumor, Oliver Larsen – Richard Berkeley

Produkcja: Dom Artystyczny WEDA, Aksenov Family Foundation we współpracy z MIA Group oraz Fundacją Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24, Radio Chillizet,

Opieka medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

[fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska, zdjęcie z próby]

Leave a Reply