50 lat pracy twórczej Gołdy Tencer

Gołda Tencer dyrektor – współprowadzonego przez MKiDN  – Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz świętuje jubileusz pięćdziesięciolecia pracy zawodowej. Za działalność artystyczną i wybitne zasługi dla promocji kultury żydowskiej w Polsce Gołda Tencer odebrała wiele wyróżnień. W związku z wyjątkową rocznicą przypadającą 3 lipca składamy Jubilatce życzenia wszelkiej pomyślności oraz realizacji planów osobistych i zawodowych.

Gołda Tencer już jako dziecko występowała na łódzkich scenach, by następnie otrzymać angaż do Teatru Żydowskiego, w którym pracuje do dziś. Od 2009 r. jako wicedyrektor, a od 2015 r. jako dyrektor placówki. Jest czołową aktorką kojarzoną z tą sceną, znakomitą pieśniarką, a także reżyserem. Od 1970 r. występowała w kolejnych inscenizacjach „Dybuka” Szymona An-skiego. Znakomite kreacje stworzyła także w „Tewje Mleczarzu” i „Wielkiej wygranej” Szoleina Alejchema, czy „Śnie o Goldfadenie”. Wyreżyserowała m.in. „Trubadura z Galicji” Mordechaja Gebirtiga, „Cud Purymowy” lcyka Mangera, czy ostatnio „Idę Kamińską” poświęconą postaci wybitnej patronki Teatru Żydowskiego. Wystąpiła również w kilkunastu polskich i zagranicznych filmach reżyserowanych m.in. przez Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Petera Lilenthala i Moshe Mizrahiego.

Pod kierownictwem Gołdy Tencer Teatr Żydowski stał się prężną instytucją kultury, która  pomimo trudnych warunków wynikających z utraty dotychczasowej siedziby zwiększyła oraz zróżnicowała swoją ofertę programową realizowaną na scenach zastępczych i gościnnych.

Gołda Tencer ma wybitne zasługi w obszarze wspierania dobrych relacji polsko-żydowskich oraz promocji kultury żydowskiej w Polsce. Założona przez nią Fundacja Shalom jest jednym z najważniejszych podmiotów zajmujących się ocaleniem od zapomnienia dziedzictwa kultury jidysz. Realizowany od 15 lat Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” należy do najważniejszych wydarzeń poświęconych kulturze żydowskiej.

Za działalność artystyczną i organizacyjną oraz zasługi w dziedzinie rozwoju relacji polsko-żydowskich Gołda Tencer została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009), czy Złotą Lirą (1983) – najwyższym odznaczeniem przyznawanym w Izraelu za osiągnięcia w propagowaniu kultury żydowskiej.

Jak wynika z informacji Teatru Żydowskiego, obchody jubileuszu Gołdy Tencer odbędą się podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Już teraz życzymy Jubilatce wszelkiej pomyślności oraz realizacji planów osobistych i zawodowych.

Leave a Reply