MONOTEATR: MIKROKOSMOS MIEDZIEWSKIEGO

Dzisiaj (1 lipca) pokazem spektaklu „Satana” wg Thomasa Manna w wykonaniu Marcina Bortkiewicza rozpoczyna się w Teatrze w Oknie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przegląd wybranych monodramów w reżyserii Stanisława Miedziewskiego pod hasłem MIKROKOSMOS MIEDZIEWSKIEGO.

Przegląd potrwać do 26 sierpnia, zwieńczony monodramem Krzysztofa Gordona „Fal/Staff”, pokazem filmu dokumentalnego Piotra ZiębakowskiegoStanisław Miedziewski – portret wielokrotny” i dyskusją z udziałem bohatera cyklu oraz Jolanty Krawczykiewicz, Tomasza Miłkowskiego, Wiesława Gerasa i Krzysztofa Gordona.

Jakie jest źródło sukcesów Stanisława Miedziewskiego? Kim jest? Tak próbują odpowiedzieć organizatorzy:

„Osobowość. Wizjoner. Mistrz. Detalista. „Żywa legenda”. Ekscentryczny, wymagający i konsekwentny edukator. W znacznej mierze dzięki niemu Słupsk jest określany stolicą monodramów. Stworzył dziesiątki spektakli w poetyce teatru jednego aktora, a regularność z jaką zdobywają one nagrody na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach, wprawia w pełne szacunku zdziwienie. Energiczny i żywiołowy, często wydaje się młodszy od swoich aktorów. Stanisław Miedziewski obchodził niedawno jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i to jemu zadedykowaliśmy przegląd „Mikrokosmos Miedziewskiego” w ramach cyklu MONOTEATR. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy wyśmienitych przedstawicieli sceny monodramu. Spektaklom każdorazowo towarzyszyć będą rozmowy z ich twórcami. Stanisław Miedziewski poprowadzi także warsztat mistrzowski, skierowany do osób posiadających podstawowe doświadczenie reżyserskie lub aktorskie. Na zakończenie zapraszamy na dyskusję z udziałem ekspertów oraz na film ukazujący różnorodne refleksje osób współpracujących z reżyserem. Kuratorem cyklu MONOTEATR jest Wiesław Geras”.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na spektakle i warsztat obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (zapisy na 14 dni przed wydarzeniem): monoteatr@ftg.pl, tel. 58 322 04 14.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.
Teatr w Oknie, ul. Długa 50/51 Gdańsk
Organizator: Fundacja Theatrum Gedanense
Partner: Gdański Teatr Szekspirowski

Leave a Reply