WINNY Brejdyganta w Polonii

Na afiszu Teatru Polonia autorski spektakl Stanisława Brejdyganta. Wybitny aktor przygotował mądry spektakl o winie i odpowiedzialności, o próbie odkupienia, wpisany w trudną polską historię – jego bohater bowiem podczas wojny najpierw ukrywał przed Niemcami żydowskie rodzeństwo swych przyjaciół, a potem ich zamordował, zaślepiony religijnym fanatyzmem i ziejącym z gazetek kościelnych antysemityzmem.

Brejdygant nie ucieka się po żadne efektowne środki – koncentruje się na precyzyjnie skonstruowanej opowieści, jest do bólu wiarygodny. Ponad osiemdziesięcioletni aktor daje pokaz skali swego talentu i warsztatu, które w pełni podporządkowuje podjętemu tematowi.

Tak ten spektakl prezentuje na swojej stronie Teatr Polonia:

„Więzienie. Bartek Sowiński jest więźniem niezwykłym. Sam wymusił na prokuraturze skazanie go za zabójstwo, które popełnił wiele lat wcześniej, w czasie wojny. Po latach udręki dźwigania tej strasznej tajemnicy nareszcie spotkała go „upragniona kara”. Teraz nagrywa swoje wspomnienia, które układają się w przejmujące wyznanie winy, a przy okazji są niezwykłą lekcją polskiej historii. Kim byli dla niego Samuel i Sara, których zabił? Dlaczego ten dobry i szlachetny człowiek dokonał tak strasznego czynu?
Winny to pasjonująca opowieść o losie wrażliwego na cudzą krzywdę człowieka, którego zmiażdżyła historia, który stał się ofiarą swoich czasów. To też kolejny, po Zapiskach z wygnania, spektakl nawiązujący do Wydarzeń Marcowych 1968 r. Polskie losy, polska historia, ale i przedstawienie niezwykle aktualne. Autorski spektakl Stanisława Brejdyganta”.

Czas trwania: 75 minut, bez przerwy

Data premiery: 8 czerwca 2018

Reżyseria: Stanisław Brejdygant

Scenografia i kostiumy: Małgorzata Domańska

Reżyser światła: Rafał Piotrowski

Producent wykonawczy i asystent reżysera: Ewa Ratkowska

Obsada:

Stanisław Brejdygant

[fot. Katarzyna Kural-Sdwoska/Teatr Polonia]

Leave a Reply